Francúzsky prezident navrhol summit troch európskych krajín

NETKY.SK • 3 Február 2020, 19:36 • 2 min
Francúzsky prezident navrhol summit troch európskych krajín

VARŠAVA - malo by ísť o stretnutie najvyšších predstaviteľov Weimarského trojuholníka, neformálneho zoskupenia Francúzska, Nemecka a Poľska. Summit by sa podľa jeho slov mohol uskutočniť v najbližších mesiacoch.

slovakia

left justify in out

Prehĺbenie spolupráce

Šéf Elyzejského paláca to vyhlásil na úvod svojej dvojdňovej návštevy Poľska. "So zámerom prehĺbiť našu spoluprácu by som rád navrhol usporiadanie summitu Weimarského trojuholníka, ktorý nám umožní stretnúť sa s nemeckou kancelárkou," uviedol Macron vo Varšave.

 

img

 

 

Francúzsky prezident dúfa, že jeho návšteva Poľska bude "zlomovým bodom v úlohe, ktorú môžeme spoločne zohrať v Európe". Jeho poľský náprotivok Andrzej Duda taktiež vyjadril nádej, že Macronova návšteva bude znamenať prelom v bilaterálnych vzťahoch medzi Varšavou a Parížom. Prezident Francúzska vyzval na spoluprácu, ktorá "posilní európsky projekt". Práve Poľsko totiž odmietlo decembrovú dohodu lídrov EÚ o dosiahnutí uhlíkovej neutrality Únie do roku 2050.

 

img

 

Obvinenie

Macron pred dvoma rokmi obvinil poľskú vládnucu stranu Právo a spravodlivosť (PiS) a maďarského premiéra Viktora Orbána z "klamania vlastného ľudu" o právomociach EÚ zasahovať do vnútorných záležitostí členských štátov. Brexit však spravil z dobrých vzťahov s Poľskom veľmi význačnú záležitosť, keďže táto 38-miliónová stredoeurópska krajina bude teraz piatym najväčším členom EÚ.

 

img

 

Silná spolupráca

Záujmy Paríža i Varšavy sa však zhodujú v kľúčovej otázke pokračovania štedrých dotácií pre Spoločnú poľnohospodársku politiku (CAP) Európskej únie v nadchádzajúcom rozpočte pre roky 2021 - 2027. Ekonomické vzťahy medzi oboma krajinami sú napriek politickým nezhodám silné a stabilné. Francúzsko sa zaraďuje medzi popredných obchodných partnerov Poľska; v roku 2018 dosiahla vzájomná výmena tovaru úroveň 21 miliárd eur.

 

img

 

Program návštevy

Macron absolvoval s Dudom v poľskej metropole spoločnú tlačovú konferenciu, v priebehu dňa mal na programe i stretnutie s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým, ako aj s predsedami oboch komôr poľského parlamentu - Senátu a Sejmu.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies