Kolíkovej rezort odpovedal na najčastejšie otázky okolo prípadu generála Lučanského. Podarilo sa mu vyvrátiť niektoré pochybnosti?

NETKY.SK • 5 Január 2021, 12:43 • 2 min
Kolíkovej rezort odpovedal na najčastejšie otázky okolo prípadu generála Lučanského. Podarilo sa mu vyvrátiť niektoré pochybnosti?

BRATISLAVA - Ministerstvo spravodlivosti SR zverejnilo na svojom webe súbor najčastejšie kladených otázok v prípade zosnulého generála Milana Lučanského.

slovakia

left justify in out

Prečo nezverejníte kamerový záznam z cely?

Kamerový záznam z cely neexistuje a ani nemôže. Zákon nedovoľuje monitorovať obvineného 24 hodín, ak nejde o disciplinárny trest alebo chráneného svedka. T

 

To nebol prípad Lučanského. Existujú kamerové záznamy z chodby. Majú ich k dispozícii vyšetrovatelia aj prokuratúra. Na celé vyšetrovanie dohliada generálny prokurátor Maroš Žilinka, tomu dôveruje aj opozícia, ktorá ho s koalíciou volila.

 

Prečo bol na cele sám?

Obvinený bol v tzv. kolúznej väzbe. O umiestnení do kolúznej väzby sa rozhoduje, ak prokurátor aj súd dospejú k záveru, že je tu obava, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených, alebo bude inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie.

 

img

 

Ak je obvinený v kolúznej väzbe, má umožnený kontakt len so svojím obhajcom. Všetky ostatné kontakty vrátane kontaktu s rodinou môže mať len s povolením prokurátora.

 

Ak k takýmto kontaktom príde, môžu byť monitorované. Je praxou, že ak to podmienky ústavy umožňujú a ide o obvineného, ktorý je vo väzbe z dôvodu kolúznej väzby, umiestňuje sa samostatne. Tak to bolo aj v tomto prípade.

 

Súvisiaci článok: Rezort spravodlivosti zverejnil záznamy o Lučanskom. Píše sa v nich o okolnostiach s vylúpnutým okom, ale aj o jeho poslednom dni života

 

Prečo bol po prvej udalosti z 9.12.2020 hospitalizovaný v Ružomberku?

Ak zdravotný stav obvineného vyžaduje zdravotnú starostlivosť, ktorú nemožno poskytnúť v ústave, alebo ak je to potrebné na účely trestného konania, väzba sa na nevyhnutne potrebný čas vykonáva v nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne.

 

Ak zdravotný stav obvineného vyžaduje zdravotnú starostlivosť, ktorú nemožno poskytnúť v ústave alebo v nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne, väzba sa na nevyhnutne potrebný čas vykonáva v inom (civilnom) zdravotníckom zariadení, pričom stráženie obvineného vykonáva Zbor väzenskej a justičnej stráže.

 

img

 

O poskytnutí neodkladnej zdravotnej starostlivosti v inom zdravotníckom zariadení rozhoduje príslušný lekár zdravotníckeho zariadenia ústavu, resp. odborný lekár špecializovaného zdravotníckeho zariadenia.

 

V tomto prípade o poskytnutí zdravotnej starostlivosti v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku rozhodol odborný lekár Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove.

 

Prečítajte si tiež: Žiadajú, aby sa vo verejnom záujme čo najskôr pustili kamerové záznamy, súvisí to podľa nich aj s týmto

 

Nemohla byť udalosť spred dvoch týždňov pokusom o samovraždu?

Môžeme vychádzať len z informácií, ktoré máme k dispozícii. Vychádzame z popisu udalosti priamo od Milana Lučanského. Na pokus o samovraždu neukazujú ani lekárske správy.

 

Môžete vylúčiť, že pána Lučanského 9.12.2020 na cele niekto zbil?

Toto jednoznačne vyvrátili všetky záznamy z uvedenej udalosti. V utorok (15. decembra) bola vykonaná kontrola nad výkonom väzby v súvislosti so zranením Lučanského v Ústave na výkon väzby Prešov zo dňa 9. decembra 2020 so zameraním na okolnosti vzniku zranenia a následný postup Zboru väzenskej a justičnej stráže v tejto veci.

 

Kontrolu vykonala štvorčlenná kontrolná skupina poverených zamestnancov ministerstva spravodlivosti.

 

V rámci výkonu kontroly boli vyhodnotené všetky relevantné záznamy z Ústavu na výkon väzby Prešov vrátane kamerového záznamu a ďalšie informácie získané priamo v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne od ošetrujúceho lekára a samotného obv. Milana Lučanského.

 

Výsledok kontroly potvrdil, že k zraneniu Lučanského došlo bez zavinenia inej osoby. Žiadna z informácií prezentovaná médiami k okolnostiam vzniku poranenia (napadnutie), rozsahu poranení (krvácanie do mozgu, viacnásobná zlomenina nadočnicového oblúka, opakovaná resuscitácia, oko mimo očnej jamky, 11-hodinová operácia) nebola potvrdená, resp. bola vyvrátená.

 

img

 

Členovia kontrolnej skupiny prijali jednomyseľne záver, že zranenie Milana Lučanského nebolo spôsobené inou osobou a že postup Zboru väzenskej a justičnej stráže v tejto súvislosti bol adekvátny a zákonný.

 

Cudzie zavinenie a pochybenie príslušníkov Zboru rovnako vylúčil vo svojom stanovisku aj obhajca pána Lučanského (M. Beresecký), tiež dozorový prokurátor ako aj generálny prokurátor.

 

Prečítajte si viac: Na fotografii dobitého muža nie je Milan Lučanský, upozorňuje na ďalší hoax polícia

 

Prečo nemohol telefonovať a nemal povolené návštevy?

Podľa zákona o výkone väzby, každý obvinený je pri prijímaní do väzby poučený o svojich právach a povinnostiach. Obvinený v kolúznej väzbe môže telefonovať iba po predchádzajúcom súhlase príslušného orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu, ktorý si môže vyhradiť svoju prítomnosť pri telefonovaní.

 

Obvinený, ktorý je v kolúznej väzbe, môže prijať návštevu iba po predchádzajúcom súhlase príslušného orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu.

 

Pri prijímaní do väzby bol poučený o svojich právach a povinnostiach, vrátane možnosti požiadať OČTK o súhlas telefonovať a prijímať návštevy. Poučenie pán Lučanský podpísal, pričom pri nástupe do väzby nevyužil možnosť požiadať o súhlas telefonovať a prijímať návštevy

 

img

 

V čase jeho hospitalizácie v nemocnici v Trenčíne bol pán Lučanský iniciatívne zo strany Zboru opätovne upozornený na možnosť požiadať o takýto súhlas.

 

Lučanský sa na základe toho rozhodol požiadať OČTK, aby mu bolo umožnené telefonovať s manželkou. Odpoveď OČTK (NAKA) na jeho žiadosť bola doručená do ústavu v Prešove 31.decembra s tým, že OČTK neudelili tento súhlas.

 

Prečo bol v ÚVV v Prešove?

Uvedenú otázku je potrebné smerovať na prokuratúru a súd. Avšak nie je to nič nezvyčajné. Prokuratúra sa vždy snaží o taktické umiestnenie do väzníc, aby spolu jednotliví obvinení nemohli komunikovať.

 

Na takéto rozhodnutie má prokurátor plné právo.

 

Nedalo sa samovražde zabrániť? Koľko samovrážd sa stane vo väznici ročne?

Ak sa niekto naozaj rozhodne spáchať samovraždu, je ťažké tomu zabrániť. Uplynulý rok sa k 29.decembru 2020 pokúsilo spáchať samovraždu 41 odsúdených a obvinených.

 

Z toho boli dokonané tri pokusy. V prešovskej väznici, kde bol aj pán Lučanský, zaznamenali osem pokusov o samovraždu, ani jedna nebola dokonanáV roku 2019 ZVJS eviduje 27 pokusov o samovraždu a štyri samovraždy dokonané

 

Mohlo by vás zaujímať: Minister vnútra prezradil odpoveď na dve dôležité otázky v súvislosti s generálom Lučanským

 

Čítali ste vyjadrenia manželky pána Lučanského? Údajne nesmela odokryť svojho manžela v nemocnici, lebo inak sa jej „po zuby ozbrojení ochrankári” zo ZVJS vyhrážali, že jej viac nedovolia, aby pri ňom bola. Čo na to hovoríte?

Tieto informácie už dementoval Zbor väzenskej a justičnej stráže. Podľa vyjadrení Zboru manželka pána  Lučanského po celý čas jej návštevy v nemocnici sedela pri jeho lôžku a hladkala ho po ruke, nepokúšala sa ho odokryť a ani o takúto možnosť nežiadala príslušníkov ZVJS.

 

Príslušníci ZVJS vykonávajú len stráženie hospitalizovaného obvineného a nerozhodujú o tom, aké úkony sa s obvineným budú vykonávať počas jeho hospitalizácie v nemocnici.

 

O tejto skutočnosti môže rozhodnúť len ošetrujúci lekár. Zbor väzenskej a justičnej stráže odmietol tvrdenia p. Lučanskej o údajnom vyhrážaní sa jej osobe.

 

Manželka pána Lučanského tvrdí, že mu poslali do väznice televízor, hodinky, list a nič z toho nedostal. Čo hovoríte na tieto jej tvrdenia?

Pán Lučanský mal televízor na cele odo dňa 22.12.2020. Ku korešpondencii možno povedať, že ústav Prešov eviduje 4 ks korešpondencie od pani Lučanskej, ktoré boli do ústavu doručené po lustrácii OČTK dňa 31.12.2020.

 

Táto korešpondencia bude vydaná manželke p. Lučanského spolu s ostatnými vecami, ktoré si príde prevziať. Čo sa týka balíkov, p. Lučanskému nebol doručený žiadny balík a ani o žiadny balík nežiadal.

 

Prečítajte si viac: REPORTÁŽ Kaliňák: Prečo sme museli mučiť Milana Lučanského a nepustili sme jeho manželku za ním do nemocnice?

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies