Karol III. sa na vojenskej prehliadke zúčastní z kráľovského koča

NETKY.SK • 31 Máj 2024, 08:20 • 2 min
Karol III. sa na vojenskej prehliadke zúčastní z kráľovského koča

LONDÝN - Britský kráľ Karol III. sa v júni zúčastní na vojenskom sprievode pri príležitosti narodenín panovníka. Namiesto na koni však bude sedieť v kráľovskom koči, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na britské médiá.

slovakia

left justify in out

Sedemdesiatpäťročný kráľ sa iba nedávno vrátil k svojim verejným povinnostiam po februárovej diagnóze onkologického ochorenia a slávnostnú udalosť - tzv. vojenskú prehliadku Trooping the Colours - si obzrie 15. júna.
 
Prehliadka sa koná tradične v júni, hoci narodeniny má Karol až 14. novembra. Britskí panovníci však narodeniny oslavujú dvakrát - súkromne aj formou verejnej oslavy.
 
Vlani v máji sa Karol na prehliadke pri príležitosti svojej inaugurácie za kráľa zúčastnil na koni - prvýkrát od roku 1986, keď sa na nej zúčastnila jeho matka, kráľovná Alžbeta II.
 
Panovníkom sa stal v septembri 2022 po smrti Alžbety II. Karolovi vo februári diagnostikovali bližšie nešpecifovaný typ rakoviny. Dovtedy sa vo všeobecnosti tešil dobrému zdraviu s výnimkou zranení pri hraní póla a pri lyžovaní.
 
Od februára sa podrobuje liečbe a lekári podľa Buckinghamského palácu v apríli uviedli, že sú veľmi povzbudení jeho pokrokom. Umožnili mu preto pokračovať v úradných povinnostiach.
 
V uplynulých týždňoch sa začal viac objavovať na verejnosti, pričom si zachovával nabitý program. Minulý týždeň navštívil aj výstavu kvetov v Chelsea. Budúci týždeň odcestuje do Francúzska na oslavy 80. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii. Pôjde o jeho prvú zahraničnú cestu od diagnózy.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP, Foto: Karol III./francebleu.fr
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies