Irak získal naspäť do svojho vlastníctva 181 pašovaných starožitností

NETKY.SK • 9 Júl 2024, 19:10 • 2 min
Irak získal naspäť do svojho vlastníctva 181 pašovaných starožitností

BAGDAD - Iracké ministerstvo kultúry, turizmu a starožitností oznámilo v pondelok úspešnú repatriáciu 181 pašovaných artefaktov zo Spojených štátov a ďalších krajín.

slovakia

left justify in out

Medzi nájdenými predmetmi patrí bronzová figurína a osem kovových škatúľ so starými kostrami, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Tieto artefakty boli pôvodne prepašované z archeologického náleziska Nimrud v provincii Ninive do Los Angeles v 90. rokoch.

Ministerstvo zdôraznilo úlohu, ktorú zohrala aprílová návšteva irackého premiéra Mohammeda Shia' Al Sudaniho v Spojených štátoch pri zabezpečení návratu týchto artefaktov.

Ministerstvo tiež oznámilo vrátenie mnohých artefaktov z rôznych období, ktoré boli prepašované do krajín ako Jordánsko, Nórsko, Nemecko a Británia.

Ministerstvo zdôraznilo svoj záväzok vypátrať a získať späť pašované iracké starožitnosti roztrúsené po celom svete. Cieľom týchto snáh je zachovať toto kultúrne dedičstvo a zabrániť ďalšej manipulácii alebo vandalizmu.

Značný počet irackých starožitností a archeologických nálezísk bol vydrancovaný alebo zničený po americkej invázii v roku 2003.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Xinhua, Foto: Xinhua / Khalil Dawood
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies