Horúčavy až do 45 °C: Veľké varovanie pred dovolenkovými rajmi Slovákov

NETKY.SK • 2 Júl 2024, 14:09 • 2 min
Horúčavy až do 45 °C: Veľké varovanie pred dovolenkovými rajmi Slovákov

LONDÝN - S teplotami v Európe to začína byť vážne. Tohtoročné extrémy dokonca prinútili niektoré krajiny vydať pre svojich dovolenkárov oficiálne výstrahy. Pre tento krok sa rozhodla Veľká Británia, ktorá vydala varovania pre Grécko, Cyprus, Turecko a Španielsko, informuje britský portál Mirror.

slovakia

left justify in out

Súčasná vlna horúčav, ktorá sa pripisuje horúcim vetrom z oblasti severnej Afriky, zasiahla spomenuté regióny nevídanou silou. Cyprus kvôli teplotám dokonca vyhlásil tzv. červené varovanie, čo je najvyšší stupeň pohotovosti. Tento rok už extrémne teploty zasiahli aj Malorku a Rakúsko, čo spôsobilo komplikácie počas vrcholnej dovolenkovej sezóny.

Grécko momentálne bojuje s teplotami dosahujúcimi až 45 °C, zatiaľ čo v Turecku teploty stúpajú na vyše 30 °C. Malorka okrem horúčav čelila aj ničivým povodniam, ktoré dočasne narušili prevádzku na letisku Son Sant Joan, treťom najväčšom letisku v Španielsku.

Meteorológovia upozorňujú, že tieto horúčavy sú nezvyčajne skoré a už teraz lámu rekordy. V minulosti sa takéto teploty vyskytovali až neskôr v lete. S blížiacimi sa Letnými olympijskými hrami v Paríži v roku 2024 rastú obavy z toho, že extrémne teploty by sa mohli prejaviť aj počas tejto významnej súťaže.

Nezvyčajne teplá morská voda v Atlantickom oceáne, ktorý ovplyvňuje počasie v celej Európe, môže priniesť ďalšie rekordné horúčavy aj v nasledujúcich rokoch.

Meteorológovia varujú, že tento trend by mohol mať dlhodobé dôsledky na klimatické podmienky v Stredomorí. Preto je dôležité, aby dovolenkári dbali na svoje zdravie, vyhýbali sa priamemu slnečnému žiareniu a dodržiavali všetky odporúčané opatrenia. Zároveň by mali sledovať aktuálne cestovné upozornenia a byť pripravení na nepredvídané zmeny počasia.

Takto sa treba chrániť

Pred horúčavami varuje aj Úrad verejného zdravotníctva SR. Ako informuje, vysoké letné teploty prinášajú viaceré zdravotné riziká, medzi ktoré patria prehriatie organizmu, zvýšená telesná teplota, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť a zvracanie.

Odborníci radia, že tieto následky horúčav sa dajú zmierniť dodržiavaním základných preventívnych opatrení.

Jedným z najdôležitejších opatrení počas horúčav je zabezpečiť si pravidelný pitný režim. Najvhodnejšia je čistá pitná voda. Odborníci odporúčajú vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na každých desať kilogramov telesnej hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až 3 litre tekutín denne. Odporúčané množstvo sa zvyšuje u ľudí, ktorí vykonávajú fyzickú prácu a viac sa potia.

Strava by mala byť ľahko stráviteľná a s nižšou energetickou hodnotou, keďže organizmus v lete nepotrebuje vytvárať toľko tepla ako v zimných mesiacoch. Napriek tomu musí strava poskytovať dostatok živín. Odborníci tiež zdôrazňujú dôležitosť opatrnosti pri príprave a skladovaní potravín počas horúčav.

ÚVZ SR apeluje na ľudí, aby nepodceňovali riziko úpalu. „Pozor na zvýšenú fyzickú námahu. Robievajte si časté prestávky v tieni a v čase medzi desiatou až šestnástou hodinou obmedzte pobyt vonku a nezdržiavajte sa na slnku. Ak je to možné, fyzicky náročnú aktivitu si v období horúčav plánujte na skoré ranné hodiny, ideálne do siedmej ráno,“ dodáva hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: The Mirror, ÚVZ SR, Foto: AP Photo / Alexandru Dobre (ilustračné foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies