Fyzioterapeuti potrebujú na výkon svojho povolania vlastné ambulancie

NETKY.SK • 17 Január 2019, 11:43 • 3 min
Fyzioterapeuti potrebujú na výkon svojho povolania vlastné ambulancie

BRATISLAVA - Slovenskí fyzioterapeuti potrebujú na poskytovanie kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti vlastné ambulancie. V súčasnosti totiž nemajú právo prevádzkovať si ju. Výkon povolania im komplikuje aj to, že cesta k nim vedie cez odporúčania lekárov. Na problém poukázala Slovenská fyzioterapeutická komora (SFK).

slovakia

left justify in out

Fyzioterapia je pritom jednou z oblastí, ktorá môže odvrátiť nepriaznivý zdravotný stav pacienta do takej miery, že sa vyhne operácii. Riaditeľka SKF Diana Dudášová zdôraznila, že už dlhšie sa slovenskí fyzioterapeuti dožadujú zmeny.

 

"Požadujeme miesto na výkon ambulanciu fyzioterapie, presne tak, ako je napríklad logopedická ambulancia, ambulancia akupunktúry, ambulancia klinickej a dopravnej psychológie či ambulancia dentálnej hygieny. Z tohto dôvodu sa v súčasnosti, žiaľ, fyzioterapia vykonáva na rôznych miestach, ktoré sa vydávajú za kliniky fyzioterapie, kde nevieme garantovať odbornosť fyzioterapeutov," zdôraznila.

 

img

 

Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Eva Vaská vysvetlila, že liečba vo fyzioterapii smeruje k udržaniu, podpore, obnove a maximálnej funkčnej zdatnosti alebo k spomaleniu progresie u osoby s vrodenou chybou, chorobou alebo úrazom s cieľom prinavrátiť stratené schopnosti či funkcie ľudského organizmu ako celku. Dôležité je podľa Vaskej aj to, aby si fyzioterapeut určoval fyzioterapeutické postupy sám. 

 

img

 

Petra Dubaiová z komory fyzioterapeutov taktiež poukázala na to, že SKF ponúka aj preventívny program, zameraný na dobrý stav obyvateľstva, špeciálne detí a mládeže.

 

"Fyzioterapeutov na Slovensku je dostatok a tento potenciál treba využiť v prospech zdravia obyvateľstva. Komora je ochotná naďalej spolupracovať s MZ SR pri tvorbe nových legislatívnych návrhov," dodala.

 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies