Francúzsko poskytne 2,9 miliardy eur na podporu novej továrne na čipy

NETKY.SK • 5 Jún 2023, 17:15 • 2 min
Francúzsko poskytne 2,9 miliardy eur na podporu novej továrne na čipy

PARÍŽ - Francúzsko poskytne štátnu pomoc vo výške 2,9 miliardy eur na podporu investície vo výške 7,5 miliardy eur do novej továrne na polovodiče v Crolles. Plánujú tu vybudovať továreň spoločnosti STMicroelectronics a GlobalFoundries.

slovakia

left justify in out

Francúzsko poskytne štátnu pomoc vo výške 2,9 miliardy eur na podporu investície vo výške 7,5 miliardy eur do novej továrne na polovodiče v Crolles na juhovýchode krajiny, ktorú plánujú výrobcovia čipov STMicroelectronics a GlobalFoundries. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

 

"Ide o značnú a masívnu investíciu," povedal minister financií Bruno Le Maire na spoločnej tlačovej konferencii so šéfmi oboch spoločností. Finančná pomoc 2,9 miliardy eur je súčasťou balíka vo výške 5,5 miliardy eur, ktorý Francúzsko vyčlenilo na investície v sektore mikročipov do roku 2030, dodal. USA a Európska únia (EÚ) ponúkajú miliardové štátne dotácie pre podporu domácej výroby čipov, aby znížili svoju závislosť od ázijských dodávateľov. EÚ chce do roku 2030 zvýšiť svoj podiel na globálnom trhu s čipmi na 20 % v rámci zákona o čipoch, ktorý schválila v apríli 2023 a ktorý nasleduje po americkom zákone o čipoch a podpore investícií do technológií.

 

img

už existujúci závod STM v Crolles

 

Spoločnosti STMicroelectronics a GlobalFoundries získali 28. apríla súhlas EÚ s výstavbou továrne na výrobu čipov v Crolles s pomocou francúzskeho štátu. Spoločnosti oznámili svoj plán ešte v júli minulého roka, pričom nová továreň sa má nachádzať vedľa existujúceho závodu STM v Crolles. Cieľom je dosiahnuť do roku 2028 plnú kapacitu na výrobu 620.000 doštičiek (wafers) vo veľkosti 18 nanometrov. Tie sa používajú okrem iného v automobilovom priemysle. V novej továrni nájde prácu približne 1000 ľudí. Francúzsko chce do roku 2030 celkovo vytvoriť 10.000 nových pracovných miest v sektore polovodičov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies