Boje v Sudáne sa obnovili už 10 minút po vypršaní prímeria

NETKY.SK • 11 Jún 2023, 14:30 • 2 min
Boje v Sudáne sa obnovili už 10 minút po vypršaní prímeria

CHARTÚM - V sudánskej metropole Chartúm sa v nedeľu obnovili boje po skončení 24-hodinového prímeria, ktoré sprostredkovali Saudská Arábia a Spojené štáty.

slovakia

left justify in out

Dohoda o jednodňovom celoštátnom zastavení paľby medzi sudánskou armádou a znepriatelenými polovojenskými silami vypršala v nedeľu o 6.00 h miestneho času (4.00 h SELČ). Zdroje z Chartúmu aj z neďalekého mesta Omdurmán už zhruba desať minút potom hlásili streľbu a ťažkú delostreleckú paľbu.

 

Prímerie podľa AFP poskytlo sudánskym civilistom aspoň krátku úľavu v rámci ozbrojeného konfliktu, ktorý trvá už skoro dva mesiace. Obyvateľom Chartúmu umožnilo buď odísť z mesta, alebo si zaistiť zásoby potravín a ďalších zásob. Boje medzi Sudánskymi ozbrojenými silami (SAF) a Jednotkami rýchlej podpory (RSF) vypukli v polovici apríla a napriek úsiliu zahraničných sprostredkovateľov a sérii dohodnutých prímerí naďalej pokračujú. Sústreďujú sa najmä na hlavné mesto Chartúm a nepokojnú oblasť Darfúru. USA na oboch hlavných veliteľov znepriatelených strán uvalili sankcie. Rokovania o ukončení konfliktu, prebiehajúce v saudskoarabskej Džidde, sú už od konca apríla pozastavené.

 

Saudská Arábia a USA pohrozili ich ďalším odkladom v prípade, že bojujúce strany nebudú dodržiavať ani najnovšie prímerie. Podľa správ mimovládnych organizácií počas bojov v Sudáne zahynulo už viac než 1800 ľudí. Dva milióny osôb je vysídlených, z toho 476.000 hľadá útočisko v okolitých krajinách, uvádza OSN. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies