Austrálske mesto, kde ľudia žijú pod zemou

NETKY.SK • 4 September 2023, 12:00 • 2 min
Austrálske mesto, kde ľudia žijú pod zemou

Coober Pedy nie je prvým, ani najväčším podzemným sídliskom na svete. Ide o oblasť ťažby opálov a nie je neobvyklé, aby rekonštrukčný projekt skutočne zarobil peniaze. Jeden muž objavil veľký drahokam vyčnievajúci zo steny, keď inštaloval sprchu, a miestny hotel objavil opály v hodnote 985-tisíc dolárov, keď stavali prístavbu.

slovakia

left justify in out

V jednom neobvyklom meste v západnom Queenslande sa všetko nachádza v podzemí - od kostolov až po kempy. A keďže svet smeruje k globálnemu otepľovaniu o 2,7 °C..., mali by sme sa vydať pod zem? Na dlhej ceste do stredu Austrálie, 848 kilometrov na sever od pobrežných rovín Adelaidy, sa nachádza nekonečná plocha záhadných pieskových pyramíd.

 

Domy z pieskovcov a skál v Cooper Pedy


Okolo nich je krajina úplne pustá - nekonečný rozsah lososovo-ružového prachu s občasnými krovinami. Ale ako sa budete púšťať ďalej po diaľnici, začne sa objavovať viac týchto záhadných stavieb - kopce bledej hliny, neusporiadane roztrúsenej ako dlho zabudnuté pamätníky. Občas vedľa jednej z nich vystupuje biela rúra spod zeme. Toto sú prvé znaky Coober Pedy, mesta ťažby opálov s populáciou približne 2 500 ľudí.

Množstvo z jeho malých vrchov je odpadová pôda z desaťročí ťažby, ale sú to aj dôkazy ďalšieho miestneho špeciálu - života pod zemou. V tomto kúte sveta 60 percent obyvateľstva žije v domoch postavených do železových pieskovcov a siltovcových skál. V niektorých susedstvách sú jedinými znakmi života výduchy a nadbytočná pôda blízko vchodov. V zime môže byť tento trógloditný štýl zdanlivo len excentrický.

Šialené horúčavy neunesú ani kaktusyAle v letný deň Coober Pedy - voľne preložené z pôvodného austrálskeho slova, ktoré znamená "biely človek v diere" - nepotrebuje vysvetlenie: pravidelne dosahuje až 52 °C, tak horúce, že sa stávalo, že vtáci padali z neba a elektronika musela byť uchovávaná v chladničkách.

Tento rok sa zdá, že je táto stratégia viac predvída ako kedykoľvek predtým. V júli sa mesto Chongquing na juhozápade Číny uchýlilo k otvoreniu protiletadlovej strely postavenej počas druhej svetovej vojny - uprostred masívneho bombardovania Japonskom - aby ochránilo obyvateľov pred úplne odlišnou hrozbou: desaťdňovou horúčkovou vlnou nad 35 °C. Iní sa uchýlili do podzemných reštaurácií "podzemných jaskyní", ktoré sú populárne v meste. Keďže trojmesačná horúčka pokračuje v Spojených štátoch - s teplotami, ktorým dokonca kaktusy nedokážu odolať - a požiare spália veľké časti južnej Európy, čo by sme sa mohli od obyvateľov Coober Pedy dozvedieť?

Coober Pedy nie je prvým, ani najväčším podzemným sídliskom na svete. Ľudia sa stiahli pod zem, aby zvládli náročné podmienky počasia, tisíce rokov, od ľudských predkov, ktorí pred dvoma miliónmi rokov upustili svoje nástroje v juhoafrických jaskyniach, po Neandertálcov, ktorí vytvorili nevysvetliteľné hromady stalagmitov vo francúzskej jaskyni počas ľadovej doby pred 176-tisíc rokmi.

 

Tajomnú podzemnú cestu prezradili sliepky


Dokonca boli pozorované aj šimpanzy, ako sa schladz ujú v jaskyniach, aby si poradili s extrémnymi dennými horúčavami na juhovýchode Senegalu. Vezmite si Kapadóciu, starobylý okres stredného Turecka. Región leží na aridnej plošine a je známy svojou nápadnou, takmer fantastickou geológiou, s krajinou sochárskych špičiek, komínov a veží z kameňa, ako v kráľovstve rozprávky. Ale to, čo je medzi nimi, je naozaj úžasné.

Podľa populárnej povesti to všetko začalo s niektorými zmiznutými sliepkami. V roku 1963 niekto klopal do pivnice svojho domu, keď mu neustále mizli sliepky. Čoskoro zistil, že s da vytratili o diery, ktorú neúmyselne otvoril, a po vyčistení cesty ich nasledoval. Odtiaľ sa veci stali ešte čudnejšími. Muž objavil tajný prechod - strmú podzemnú cestu, ktorá viedla do labyrintu výklenkov a ďalších chodieb.

Toto bol jeden z mnohých vchodov do strateného mesta Derinkuyu. Derinkuyu je len jedným z mnohých podzemných obydlí a niekoľkých podzemných miest v tejto oblasti a predpokladá sa, že bol postavený okolo ôsmeho storočia pred Kristom. Bol takmer neustále obývaný tisícročia - s vlastnými výduchmi, studňami, stajňami, kostolmi, skladmi a rozsiahlym systémom podzemných domov - a slúžil aj ako núdzový úkryt pre až 20-tisíc ľudí v prípade invázie.

Podobne ako v Coober Pedy, aj tu pomohol život pod zemou miestnym obyvateľom zvládnuť kontinentálne podnebie, ktoré sa pohybuje medzi horúcimi, suchými letami a chladnými, zasneženými zimami - zatiaľ čo vonku sa teploty pohybujú od dvojciferných mínusových hodnôt až po teplotu nad 30 °C, pod zemou je vždy 13 °.

Aj teraz sú umelé jaskyne v tejto oblasti známe svojimi pasívnymi schopnosťami chladenia - technikou stavebného projektu, ktorá používa dizajnové voľby namiesto energie na zníženie príjmu a straty tepla. Dnes sú starobylé galérie a chodby Kappadócie hromadené tisícmi ton zemiakov, citrónov, kapúst a iného tovaru, ktorý by inak musel byť chladený.

 

Obyvatelia našli drahokam či opály: skaly vyškrabete vreckovým nožomSú tak populárne, že sa stavajú nové. Efektívne riešenie Ďalším dôvodom, prečo je vytváranie diery v Coober Pedy jedinečne praktické, sú skaly - "Sú veľmi mäkké, môžete ich škrabať vreckovým nožom alebo nechtom," hovorí Barry Lewis, ktorý pracuje v centre pre turistické informácie.

V 60. a 70. rokoch minulého storočia rozšírili obyvatelia Coober Pedy svoje domy tak, ako vytvárali opálové bane - používali výbušniny, kladivá a lopaty. Niektoré nevyžadovali veľa kopania, s mnohými miestnymi, ktorí používali opustené šachty ako východiskový bod. Dnes sa často kopú priemyselným ťažobným zariadením. "Dobré tunelovacie stroje dokážu vyraziť asi šesť kubických metrov skál za hodinu, takže by ste mohli mať vykopané diery za menej ako mesiac," hovorí Wright. Je však stále možné kopať rukou - takže keď obyvatelia potrebujú viac priestoru, niekedy jednoducho začnú vysekávať.

A keďže ide o oblasť ťažby opálov, nie je neobvyklé, aby rekonštrukčný projekt skutočne zarobil peniaze. Jeden muž objavil veľký drahokam vyčnievajúci zo steny, keď inštaloval sprchu, a miestny hotel objavil opály v hodnote 1,5 milióna austrálskych dolárov, keď stavali prístavbu.

Okrem komfortu sú jednou veľkou výhodou života pod zemou peniaze. Coober Pedy generuje vlastnú elektrinu - 70 percent z nej je poháňaných vetrom a solárnou energiou - ale prevádzka klimatizácie je často neznesiteľne drahá. "Ak chcete žiť nad zemou, platíte obrovské peniaze za kúrenie a chladenie, keď je často nad 50 °C v lete", hovorí Jason Wright, obyvateľ, ktorý prevádzkuje Ribu.

Na druhej strane je veľa podzemných domov v Coober Pedy relatívne dostupných. Počas nedávnej aukcie sa priemerne trojizbový dom predal za približne 40-tisíc austrálskych dolárov (26-tisíc dolárov). Hoci veľa týchto nehnuteľností potrebovalo renováciu, existuje veľký rozdiel medzi týmito cenami a cenami v najbližšom veľkomeste, Adelaide, kde je priemerá cena domu 700-tisíc austrálskych dolárov (457-tisíc dolárov).

 

Výhody pobytu v podzemí

 

Ďalšie výhody zahŕňajú nulový počet hmyzu - "keď sa dostanete k dverám, nahrnú sa k vám muchy, nechcú prísť do tmy a hladu," hovorí Wright - a nedostatok zvuku či znečistenie. Zvláštne je, že podzemný životný štýl by mohol poskytnúť aj ochranu pred zemetraseniami, ktoré Wright opisuje ako produkujúce vibrácie, ktoré sa stupňujú, a potom sa valia na druhú stranu diery. 

"Mali sme dve od doby, odkedy som tu žil, a nikdy som sa ani nepohol," hovorí. (Avšak to, ako sú podzemné štruktúry bezpečné počas seizmických aktivít, závisí úplne od ich veľkosti, zložitosti a hĺbky.) Ideálne nastavenie Otázka je, mohli by podzemné domy pomôcť ľuďom zvládať dopady zmeny klímy na iných miestach? A prečo nie sú bežnejšie? Existuje niekoľko dôvodov, prečo je vytváranie dier v Coober Pedy jedinečne praktické. Prvým je skala - "Je veľmi mäkká, môžete ju zoškrabať vreckovým nožom alebo nechtom," hovorí Barry Lewis, ktorý pracuje v centre pre turistické informácie.

 

Cenovo dostupné podzemné príbytky

 

Na druhej strane sú mnohé podzemné domy v Coober Pedy relatívne cenovo dostupné. Počas nedávnej aukcie sa priemerne trojizbový dom predal za približne 40-tisíc austrálskych dolárov (26-tisíc dolárov). Aj keď mnoho z týchto nehnuteľností bolo mimoriadne základných alebo potrebovalo renováciu, existuje veľký rozdiel medzi týmito oceniami a cenami v najbližšom veľkomeste, Adelaide, kde je priemerá cena domu 700-tisíc austrálskych dolárov (457-tisíc dolárov).

Ďalšie výhody zahŕňajú nulový počet hmyzu - "keď sa dostanete k dverám, muchy sa k vám nahrnú, nechcú prísť do tmy a chladu," hovorí Wright - a nedostatok zvuku a znečistenia.Zvláštnosťou je, že podzemný životný štýl by mohol poskytovať aj určitú ochranu pred zemetraseniami, ktoré Wright opisuje ako produkujúce vibrácie, ktoré sa stupňujú, a potom sa valia na druhú stranu diery. "Mali sme dva odkedy tu žijem a ani raz som sa nepohol," hovorí. (Avšak to, ako sú podzemné štruktúry bezpečné počas seizmických aktivít, závisí úplne od ich veľkosti, zložitosti a hĺbky.)

Otázka znie, mohli by podzemné domy pomôcť ľuďom zvládať dopady zmeny klímy na iných miestach? A prečo nie sú bežnejšie?
Existuje niekoľko dôvodov, prečo je vytváranie dier v Coober Pedy jedinečne praktické. Prvým je skala - "Je veľmi mäkká, môžete ju poškrabať vreckovým nožom alebo nechtom," hovorí Barry Lewis, ktorý pracuje v centre pre turistické informácie.

Späť v 60. a 70. rokoch minulého storočia rozšírili obyvatelia Coober Pedy svoje domy tak, ako vytvárali opálové bane - používali výbušniny, kladivá a lopaty.

 

Luxusné priestory za málo peňazí

 

Niektoré nevyžadovali veľa kopania, s mnohými miestnymi, ktorí používali opustené šachty ako východiskový bod. Dnes sa často kopú priemyselným ťažobným zariadením. "Dobré tunelovacie stroje dokážu vyraziť asi šesť kubických metrov skál za hodinu, takže by ste mohli mať vykopanú diery za menej ako mesiac," hovorí Wright.

Je však stále možné kopať rukou – takže keď obyvatelia potrebujú viac priestoru, niekedy jednoducho začnú sekávať. A pretože ide o oblasť ťažby opálového kameňa, nie je neobvyklé, aby rekonštrukčný projekt skutočne zarobil peniaze. Jeden muž objavil veľký opál vyčnievajúci zo steny, keď inštaloval sprchu, a miestny hotel objavil opály v hodnote 1,5 milióna austrálskych dolárov (985-tisíc dolárov), keď stavali prístavbu.


Okrem toho je pieskový kameň konštruktívne pevný aj bez podpory, takže je možné vytvoriť (doslova) rozľahlé miestnosti s vysokými stropmi, v akomkoľvek tvare, aký si želáte, bez potreby ďalších materiálov. V skutočnosti je tunelovanie v Coober Pedy také jednoduché, že mnoho miestnych ľudí žije v náročných luxusných obydlích s podzemnými bazénmi, hernými miestnosťami, rozľahlými kúpeľňami a modernými obývacími miestnosťami. Jedného miestneho obyvateľa opísal svoj podzemný dom ako "ako hrad" s 50-tisíc tehlovými kameňmi a klenutými dverami do každej miestnosti.
"Máme tu niekoľko úchvatných dier," hovorí Wright, ktorý vysvetľuje, že obyvatelia sú tristane súkromní - ďalšia možnosť, keď žijete pod zemou - takže o nich obvykle dozviete, keď budete pozvaní na večeru.

Otázka vlhkosti

 

Avšak výkony v Cooper Pedy by neboli možné všade. Jedným z hlavných problémov pri akejkoľvek podzemnej štruktúre je vlhkosť. Z mnohých kamenných obydlí, ktoré boli obývané ľuďmi sa väčšina nachádza v suchých oblastiach - od veží a múrov postavených na útesoch v Mesa Verde v Kolorade, kde Ancestral Pueblo ľudia bývali viac ako 700 rokov, až po rozsiahle chrámy, hroby a paláce vytesané do ružového pieskovca v Petre v Jordánsku.

Dnes je jednou z posledných obývaných dedín vytesaných do skál na svete Kandovan, v úpätí hory Sahand v Iráne - údolie roztrúsené zvláštnymi špičatými jaskyňami, ktoré boli vydláždené do domovov, podobné kolónii termitov. Táto oblasť priemerný letný mesiac dostáva len 11 mm zrážok.

Na druhej strane je stavba podzemných domov v vlhkejších oblastiach známe ako problematická. Na tesnenie pôvodných londýnskych podzemných tunelov, ktoré boli postavené v 19. storočí, boli každý z nich obalené viacerými vrstvami tehál a hrubou vrstvou bitúmenu (dnes sa používajú moderné metódy). Napriek týmto opatreniam sa stále často hlásia prípady čiernej plesne. Tým istým problémom trpia aj pivnice, bunkre a parkoviská v oblastiach so vysokými zrážkami po celom svete.

Existujú dva hlavné dôvody pre tieto problémy: nedostatok vetrania, ktorý môže umožniť kondenzáciu vlhkosti z varenia, sprchovania a dýchania na chladné steny jaskyne, a podzemná voda - ak sú podzemné domy postavené blízko hladiny podzemnej vody.

 

Náhodne sa prebyli do príbitku suseda

 

Vezmite si Hazanské jaskyne v Izraeli, komplexnú sieť podzemných úkrytov postavených židovskými ľuďmi, ktorí sa vyhýbali prenasledovaniu Rímianmi v druhom storočí n.l. - s olivovými lismi, kuchyňami, sálami, vodnými zásobníkmi a kolumbáriom na ukladanie pohrebných urien. Len 66 metrov do jaskyne teplota výrazne klesá v porovnaní s vonkajškom, ale vlhkosť stúpa z 40 percent na dvojnásobok tejto úrovne. Toto môže byť čiastočne spôsobené tým, že systém jaskýň je postavený do poréznej skaly v nížinnom území - kde býva viac podzemnej vody. S úzkymi prechodmi a obmedzenými vstupmi má tiež slabý prietok vzduchu.

Ale v Coober Pedy, ktorá sa nachádza na vrstve 50 metrov porézneho pieskovca, sú podmienky suché aj pod zemou. "Je tu veľmi, veľmi sucho," hovorí Wright. Veterné šachty sa pridávajú na zabezpečenie dostatočného prísunu kyslíka a umožnenia uniknutia vlhkosti z vnútorných aktivít, hoci to sú často jednoduché rúry vyčnievajúce cez strop.

Existujú aj niektoré ďalšie nevýhody týchto bunkrov odolných voči horúčavam. Lewis momentálne žije nad zemou na karavanovom parku, potom čo jeho podzemný dom - presne na tom istom mieste - zrútil. "Nestáva sa to veľmi často," hovorí. "Bolo to na zlom podloží." Nie je nezvyčajné, aby obyvatelia náhodne prebili do domu suseda.
Napriek tomu Lewis túži po živote v dierach - a Wright by ho vrelo odporučil každému, kto v súčasnosti trpí kvôli vysokým teplotám. "Je to samozrejmosť, keď zažijete tú horúčavu," hovorí.
Možnože čoskoro začnú výrazné pieskové pyramidy Coober Pedy vznikať aj na iných miestach. 

Origiál článok v angličtine.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lucie Balgová
Derinkuyu bolo opustené v roku 1923 a úplne zabudnuté, kým nebolo znovu objavené v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Foto: Getty Images, BBC
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies