Loď bez posádky sa pokúsi preplávať Atlantik

NETKY.SK • 17 Október 2019, 14:39 • 2 min
Loď bez posádky sa pokúsi preplávať Atlantik

BRATISLAVA - Anglický tím stavia s pomocou technologickej firmy IBM plne autonómnu loď, ktorá sa bude bez posádky plaviť naprieč Atlantikom po stopách historickej plachetnice Mayflower.

slovakia

left justify in out

Mayflower Autonomous Ship (MAS) vypláva z anglického mesta Plymouth v septembri 2020. Jej plavba sa uskutoční pri príležitosti 400. výročia plavby Mayflower, ktorá v roku 1620 priviezla do Ameriky európskych osadníkov a stala sa symbolom kolonizácie.

Systém umelej inteligencie pre loď poskytla spoločnosť IBM. Plavidlo bude počas cesty robiť vlastné rozhodnutia, aby sa vyhlo kolíziám. Ak to bude považovať za nevyhnutné, prostredníctvom satelitného telefónu sa spojí so základňou. V zátoke Plymouth Sound už pre algoritmy strojového učenia plavidla zozbierali dáta o stovkách lodí.

 


Pred takmer 400 rokmi, 6. septembra 1620, vyplávala Mayflower z anglického Plymouthu do Massachusetts. Na jej palube bolo 102 pasažierov a 30 členov posádky. Plavba jej trvala viac ako dva mesiace a 21. decembra 1620 pristála v dnešnom Plymouthe v americkom štáte Massachusetts. Pasažiermi boli prevažne kresťanskí puritáni, ktorí sa stali známi ako pútnici.

 


Autonómna loď zopakuje ich plavbu, avšak bez ľudskej posádky a oveľa rýchlejšie, keďže by jej cesta mala podľa odhadov trvať dva týždne. MAS je trimaran s jedným veľmi dlhým štíhlym hlavným trupom.

 

Dva postranné menšie trupy sú určené pre stabilizáciu. Loď so solárnymi panelmi bude poháňať energia zo slnka a vetra. Pre prípad núdze bude vybavená aj záložným dieselovým generátorom. Trup lode momentálne vyrábajú v poľskom Gdansku a do Plymouthu by mal doraziť na budúci rok vo februári.

 


Loď bude počas plavby vykonávať aj oceánografický výskum a bude tiež testovacou platformou pre zabránenie kolíziám pomocou umelej inteligencie a algoritmov strojového učenia.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies