VIDEO: Vladimír Kratina oslavuje 70. narodeniny! Ako vníma život, herectvo a slovenské dievčatá?

NETKY.SK • 25 Február 2022, 14:23 • 2 min
VIDEO: Vladimír Kratina oslavuje 70. narodeniny! Ako vníma život, herectvo a slovenské dievčatá?

BRATISLAVA - Český sympatický charizmatický herec Vladimír Kratina, ktorý dnes – 25. februára – oslavuje okrúhle sedemdesiatiny, stále ohúri robustnou postavou a pohľad jeho modrých očí nechá ľahostajných len málo žien. Napriek tomu hovorí, že ženské nenaháňa a žije pokojným rodinným životom.

slovakia

left justify in out

Možno málokto vie, že počas štúdií na gymnáziu fungoval v bigbítovej kapele a skladal piesne. Zahral si v niekoľkých slovenských filmoch. S Michalom Dočolomanským v diele Mŕtvi učia živých a s Milkou Zimkovou ...kone na betóne či Fontána pre Zuzanu. Pri kávičke a obľúbených cigarách v Bratislave sme trochu spomínali...

 

Ako sa cítite v Bratislave?

 

Nakrúcal som tu Kriminálku Mesto, ale predtým som chodil častejšie. Mám to tu rád a cítim sa ako doma (úsmev), akurát, kedysi sme lietavali lietadlami, teraz cestujem vlakom.

 

Cesta vlakom je tiež super, klíma, obsluha...

 

Áno, je to fajn, ale tie lietadlá boli tiež dobré, letušky sa o nás starali, nalievali nám rôzne opojné nápoje (smiech), čo dnes už myslím nie je, treba si to zaplatiť a ešte sa aj fajčilo v lietadlách.

 

Vo filme Ako sa zbaviť nevesty pred pár rokmi ste si zahrali deduška, ktorý oslavuje sedemdesiatku, hoci vtedy vám do nej chýbalo pár rokov. Ako ste sa zžili s touto rolou?

 

Tak sedemdesiatka je ešte trochu predčasná, ale nijako zvlášť som to neprežíval. Normálna filmová úloha. A vidíte, prešlo pár rokov, konkrétne sedem, a sedemdesiatka ma dobehla.

 

 

Váš herecký divadelný život je bohatý?

 

Aj áno, hrám v Činohernom klube, okrem toho nejaké hosťovačky. Urobili sme muzikál Nech žijú duchovia, kde hrám rytiera a, samozrejme, filmovačky. Stále sa niečo deje.

 

Herecký dôchodok nehrozí...

 

Zatiaľ nie, našťastie, profesia herca môže byť dlhá, kým ako tak človek príde, zahrá...

 

Čoraz častejšie sa stretávate s informáciami, že kolegovia či už rovesníci, o niečo mladší alebo starší, sú postihnutí rôznymi chorobami, prípadne odchádzajú do hereckého neba. Ako prijímate tieto správy?

 

Vždy so smútkom a ľútosťou, ale nepripúšťam si to do tej miery, aby ma to stresovalo. Našťastie sa cítim skvele. Verím, že mi to ešte dlho vydrží.

 

Prečítajte si tiež: Björn Ulvaeus zo skupiny ABBA ohlásil rozchod

 

Aj sa staráte o kondíciu nejako, okrem toho, že fajčíte takmer jednu od druhej?

 

S cigaretami som prestal pred rokmi, trochu to fajčenie klamem, že si dávam „doutníky“ a úplne sa toho vzdať ani nechcem. V priebehu môjho života mnou lomcujú občas návaly športovania, plávam, chodil som veslovať na trenažér, dokážem sa vypotiť v saune, potom si zaplávať...

 

Regata vám teda nebola vzdialená?

 

Naopak, mám kapitánske skúšky, chodievam do Chorvátska, takže som od fachu, aj keď zrovna v tomto filme som k tomu príliš nedostal (smiech).

 

Slovenské herečky sú u českých režisérov vo veľkej obľube, dokonca aj s tým, že budú vo filme hovoriť po slovensky, ako napríklad v spomínanom - Andrea Kerestéšová. Ako to vnímate vy osobne?

 

To je dané tým, že slovenské herečky majú iný ženský moment, než tie naše dievčatá, majú taký iný „šmak“, ktorý je ženskejší, aspoň nám sa to tak zdá.

 

A spomínate si tak aj na Milku Zimkovú, ktorej ste hrali partnera vo filme ...kone na betóne...?

 

Samozrejme, to bolo veľmi zvláštne, ona Milka bola vôbec zvláštna, sama si to napísala, mala predstavu, ako by to malo vyzerať, tak niekedy režírovala ona Párnického, občas bola tiež veľmi veselá... Myslím, že výsledok je skvelý, ten film sa vydaril, neustále sa reprízuje, takže naozaj len množstvo krásnych spomienok.

 

 

Spomeniete si aj na iné slovenské herečky, s ktorými ste si zahrali?

 

Neviem, takto narýchlo, či si niečo vybavím, ale poznal som pár skvelých dám u vás...

 

Ako vnímate tzv. denné seriály, ktoré sa točia rovnako v Česku ako na Slovensku?

 

Presne sme to preberali s Andreou Kerestéšovou. Ona nastúpila do Ordinácie, ja som tam pobudol dva-tri roky, nemám voči tomu žiadnu averziu, ani tým nepohŕdam. Dokonca to považujem za remeslo svojho druhu. Človek príde, má desať obrazov, tridsať stránok scenára a musí to frčať. Sú kolegovia, ktorí to odsudzujú, mnohí preto, že takto rýchlo pracovať nevedia, iní zase z neznámych dôvodov. A tak sme to využili, vyskúšali, musí sa to robiť rovnako profesionálne, aby sa na to dalo pozerať, je to herecká robota ako každá iná.

 

Aj improvizujete, zrejme sa nebifľujete všetko od slova do slova?

 

V tomto prípade sa od herca asi aj očakáva, že si to prispôsobí „do huby“, aby mu to sedelo, lebo niekedy sú scény napísané doslova krkolomne. Človek to musí prečítať, zahrať, odrečniť, roztrhať, zahodiť a šup ďalší obraz (smiech).

 

 

Tu si to situácia vyžaduje, ale počas vašej hereckej, a teda riadne bohatej kariéry, ste niekedy zabojovali s tvorcami, že toto nepoviem, to mi nesedí, to nie som ja, ale urobil by som to takto?

 

Ani nie, bohatá kariéra, ako hovoríte, možno áno, je bohatá, ale nemal som konflikty tohto druhu, asi som mal šťastie na dobrých scenáristov a režisérov. Ak je tvorca rozumný, vyberie si hercov, od ktorých vie, čo môže očakávať a nesnaží sa ich pretvoriť. Snažím sa pracovať na základe toho, čo oni donesú, vtedy to bez problémov funguje.

 

Máte medzi hercami kamarátov, s ktorými idete napríklad na pivo?

 

Jasné, samozrejme. Napríklad s Ondrom Vetchým, ale nie je to, že ideme na pivo, skôr si dáme pohárik v tom Činoherom klube a je ich viac tých kolegov.

 

Deti, vnúčatá – pochváľte sa...

 

Mám celkom tri dcéry.

 

...ako kráľ...

 

(úsmev)...áno, ako kráľ. Jedna je z prvého, študentského manželstva, ona si žije samostatný život a z druhého manželstva, oženil som sa v roku 1992, mám dve dcéry – Dominika pracuje v reklamnej agentúre a „malá“ Sofinka má 18 rokov. Od najstaršej dcéry Márie mám 10-ročného vnuka Honzíka, s ktorým sa nevidím tak často, ako by som chcel, pretože žije už druhý rok na Guadelupe, kde má chlapec krásne detstvo. Dcéra totiž s maminkou emigrovala do Francúzska, keď bola malá, vyrástla vo svete. Vidíme sa, keď prídu do Česka, pretože tie transkontinentálne lety, to nie je nič pre mňa, málo miesta na moje dlhé nohy...

 

Leto, divadelné prázdniny ako prežívate?

 

Presťahujeme sa na chatu na Sázavu, je tam krásne a preložíme to morom v Chorvátsku alebo v Grécku. Som v znamení Rýb, takže slnko, voda vzduch – to je moje, hory nemusím, nelyžujem. Z kopca dolu, krajina ubieha dozadu, to ma nebaví (smiech).

 

 

Možno vás zaujme: Prvý singel z posledného albumu Mira Žbirku nesie odkaz – Nie si sámtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies