Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. mar. 2023Adrián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
11.06.2022 07:00 Zaujímavosti
Ženy sú citlivejšie na chlad. Viete, prečo je to tak?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.06.2022 07:00 Zaujímavosti

Ženy sú citlivejšie na chlad. Viete, prečo je to tak?BRATISLAVA - Medzi mužmi a ženami existuje veľa podobností i rozdielov. Najnovší výskum sa pozrel na to, prečo ženy preferujú teplejšie prostredie ako muži.


Dôvodov je viac. Ženy majú väčšinou menej svalstva na tvorbu tepla. Majú tiež viac tuku medzi kožou a svalmi, takže ich koža je chladnejšia, keďže je ďalej od krvných žíl.

 

 

Ženy majú takisto nižšiu rýchlosť metabolizmu ako muži, čo znižuje kapacitu tvorby tepla v chladnejšom prostredí. Preto sú náchylnejšie na pocit chladu, keď teplota klesne.

 

Zase tie hormóny!

 

Svoj podiel na tom majú aj hormóny estrogén a progesterón. Prvý spomínaný rozširuje krvné cievy v končatinách, čo spôsobuje, že do okolia môže uniknúť viac tepla.

 

Progesterón zase môže spôsobiť stiahnutie ciev v koži, čo znamená, že do niektorých častí tela bude prúdiť menej krvi. Táto hormonálna rovnováha sa mení v závislosti od menštruačného cyklu.

 

 

Hormóny takisto spôsobujú, že ženy majú ruky, nohy a uši chladnejšie o približne tri stupne Celzia ako muži.

 

Telesná teplota je najvyššia v týždni po ovulácii, keďže narastá hladina progesterónu. Znamená to, že v tomto období môžu byť obzvlášť citlivé na chladnejšie vonkajšie teploty.

 

I keď majú končatiny chladnejšie, ich priemerná telesná teplota je o niečo vyššia ako u mužov.

 

Nielen u človeka

 

Štúdie uvádzajú, že aj u mnohých vtákov a cicavcov sa samce zhromažďujú v tienistom prostredí a samice s mláďatami zase na slnečných miestach.

 

Napríklad samce netopierov radšej oddychujú v chladných častiach hôr a ich samice zostávajú v teplejších údoliach.

 

 

Čo s tým?

 

Ľudia si našli spôsoby, ako sa vysporiadať s týmto problémom. Niektoré páry si osvojili spanie pod oddelenými prikrývkami, na pracovisku zase využívajú muži a ženy technológie, ktoré dokážu naplniť ich individuálne teplotné požiadavky a neobmedzujú pritom kolegov či kolegyne.

 

Prečítajte si tiež: Toto sú tri veci, ktoré by sme nikdy nemali komentovať. Naozaj nikdy!reklama


Zdroj: Science Alert/Netky Lukáš Dedík

Foto:  Unsplash, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok