Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2021Barbora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak
25.02.2021 12:49 Ekonomika
Vláda odklepla Krajniakov kurzarbeit, ktorá by mala zefektívniť finančnú pomoc zamestnávateľom v krízových obdobiach
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.02.2021 12:49 Ekonomika

Vláda odklepla Krajniakov kurzarbeit, ktorá by mala zefektívniť finančnú pomoc zamestnávateľom v krízových obdobiachBRATISLAVA – Trvalý kurzarbeit je schéma pomoci zamestnávateľom a zamestnancom prekonať krízy, akou je pandémia nového koronavírusu.


Vláda schválila tzv. trvalý kurzarbeit, zákon o podpore v čase skrátenej práce, ktorý predložil minister práce Milan Krajniak. Ten musí ešte prejsť parlamentom. Ak ho zákonodarcovia odobria, do platnosti vstúpi začiatkom budúceho roka.

 

"Počas pandémie sme sa presvedčili o tom, že na udržanie pracovných miest je dôležité, či majú zamestnávatelia a veľké zahraničné spoločnosti predvídateľné prostredie," priblížil minister.

 

 

O tomto návrhu zákona, ktorý by mal pomôcť zamestnávateľom a zamestnancom prekonať krízové obdobia, rokovala tripartita ešte v priebehu pondelka.  

 

Zefektívni sa finančná podpora

"Podstatou tohto nástroja má byť poskytovanie právne nárokovej podpory, ktorá bude účelovo jednoznačne určená na vyplácanie náhrady mzdy zamestnanca alebo náhrady platu zamestnanca v čase, keď zamestnávateľ nemôže prideľovať zamestnancom prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu a dochádza tak k tzv. 'skrátenej práci'," vysvetlil rezort v predkladacej správe.

 

 

Ako priblížil Krajniak, ministerstvo pri vzniku zákona vychádzalo aj zo skúseností s projektom Prvá pomoc.

 

Podpora by mala byť podľa novej legislatívy vyplácaná v čase skrátenej práce od začatia obmedzenia činnosti zamestnávateľa vplyvom vonkajšieho faktora do skončenia obmedzenia činnosti zamestnávateľa.

 

Súvisiaci článok: Európska komisia napriek pandémii prognózuje zotavenie ekonomiky a pevný hospodársky rast

 

Pomoc v čase krízového obdobia

Finančná podpora sa bude v krízových časoch poskytovať na zamestnancov, na základe pracovnej zmluvy a na fyzické osoby, ktoré na základe zmluvy vykonávajú šport na profesionálnej úrovni. 

 

 

Podmienkou získanie tejto finančnej injekcie bude mať vyplatené všetky záväzky v Sociálnej poisťovni a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie za celé obdobie trvania povinnosti platiť poistné, najmenej 24 mesiacov predtým, ako požiada o podporu.

 

Prečítajte si tiež: Cena pšenice rapídne rastie, budeme mať drahší chlieb aj pečivo

 

Kto podporu nezíska? 

Zároveň nezamestnával „na čierno“ zamestnancov najmenej dva roky pred podaním žiadosti o pomoc.

 

Podporu získa tá spoločnosť, ktorá nebude vedieť prideliť svojmu zamestnancovi prácu v rozsahu aspoň 10% ustanoveného týždenného pracovného času, pričom musí byť v pracovno – právnom pomere minimálne mesiac, nesmie byť vo výpovednej lehote, pričom musí mať vyčerpanú dovolenku za predchádzajúci kalendárny rok.

 

 

"Zamestnávateľ si podá žiadosť, o ktorej úrad práce rozhodne do desiatich dní. Výška podpory bude dvojnásobok vymeriavacieho základu," priblížil štátny tajomník rezortu práce Boris Ažaltovič. Ako dodal, cieľom je, aby zamestnanec dostal 80 percent mzdy.

 

Do návrhu zákona o kurzarbeite, rezort práce nezaradil do schémy živnostníkov. Ako prízvukoval Krajniak, táto časť ľudí bude riešená špeciálnym fondom. Dôvodom je, že živnostníkom by tak vzrástli odvody.

 

"Zhodli sme sa, že v zákone bude stanovená odvolávka, že vždy keď bude aktivovaný kurzarbeit pre zamestnávateľov, bude súčasne spustená schéma pre živnostníkov," povedal Krajniak.

 

Mohlo by vás zaujímať: Obchodníci vyzývajú k otvoreniu všetkých obchodov za prísnych hygienických opatrení

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Katarína Žáková, HN.sk

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok