Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. okt. 2021Vladimíra
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Študenti natočili krátkometrážny hraný film z obdobia Slovenského štátu.
Študenti natočili krátkometrážny hraný film z obdobia Slovenského štátu.
26.02.2020 11:46 Film
VIDEO: Študent zrežíroval a natočil krátkometrážny film z obdobia Slovenského štátu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.02.2020 11:46 Film

VIDEO: Študent zrežíroval a natočil krátkometrážny film z obdobia Slovenského štátuSkupina mladých ľudí na čele s režisérom a zároveň študentom masmediálnej komunikácie univerzity svätého Cyrila a Metoda v Trnave Pierrom Lexisom Fabom natočili krátkometrážny hraný film z obdobia Slovenského štátu. Amatérske dielo, ktoré by sa oficiálne malo začať premietať v druhej polovici marca svojim príbehom lásky a súdržnosti bojuje proti extrémizmu a xenofóbnym prejavom.


Filmovú hudbu má na starosti slovenský producent žijúci v Londýne      
Počas uplynulého víkendu študenti uverejnili prostredníctvom ich kanálu Lexis Production na internetovej databáze videí Youtube oficiálny trailer k snímke. Ten, podobne ako celý film dokončovali na hudobnej univerzite Point Blank Music School v Londýne. Rovnako sa v metropole Anglicka finalizujú aj záverečné úpravy celého diela týkajúce sa ozvučenia a hudobnej produkcie. "Celé ozvučenie traileru a filmu, vrátane vytvorenia hudobných vložiek som zveril do rúk hudobného producenta, študenta prestížnej hudobnej školy v Londýne a predovšetkým môjho kamaráta Michala Arvaya. Záverečná fáza práce teda stojí na ňom," uviedol Fabo v rozhovore pre náš portál. 


K autenticite snímky prispeli aj historické vozidlá a obleky Hlinkovej gardy    
Film vo svojej podstate opisuje príbeh priateľstva a lásky medzi židovským dievčaťom a kresťanským chlapcom počas obdobia deportácii v priebehu 2. svetovej vojny. Fabo dokázal svoj nápad zrealizovať najmä s pomocou scenáristky Andrei Gregušovej, scénografky Barbory Labudovej a kameramana Mária Puzdera. Ku vytvoreniu čo najreálnejšej snímky sa im podarilo zohnať viacero zaujímavých rekvizít, ako napríklad obleky Hlinkovej gardy. Na spolupráci sa podieľal aj klub historických vozidiel s názvom "Oldtimer" zo Serede, ktorý na pár záberov prispel svojimi cennými historickými kúskami. "S Andreou spolupracujem dlhodobo. Je spisovateľkou, resp. pracuje na detských knihách a vedel som, že sa tejto úlohy zhostí zodpovedne. Zároveň spolupracuje aj s hudobným a divadelným súborom FidliCanti, ktorého členovia sa v rámci filmu angažovali ako herci. Barboru do projektu prizvala Andrea, no a s Majom spolupracujem dlhodobo. Cieľom našej práce bolo vytvoriť dobovo-uveriteľné scény, preto sme si naozaj dali záležať na každom detaile," dodal mladý režisér. 

 


Fabo už spolupracoval so Simou, Petrom Lipom či Marcom Rajtom
"Lexis", ako umelca prezývajú medzi svoje doteraz najvýraznejšie úspechy zaraďuje umiestnenie sa v najlepšej trojke najlepších snímok filmového festivalu Freim z roku 2019, kde v spolupráci so skupinou Smola a Hrušky a ich spoločným vtipným videoklipom s názvom "Český turista v Tatrách" získal 3. miesto. Zaujímavosťou však je, že do najlepšej trojice sa zaradil ako jediný zástupca "hudobného priemyslu", keďže prvé dve miesta obsadili krátkometrážne filmy. Ďalším úspechom bola aj spolupráca so speváčkou Simou, "legendou jazzu" Petrom Lipom či huslistom Marcom Rajtom. Vysokoškolák už v minulosti natočil jednu krátkometrážnu snímku s názvom "Kobieta", ktorá sa premietala v Trnave a v Poprade. "Kobieta bola mojim prvým dielom. Nabral som pri nej množstvo skúseností, ktoré som zúročil v ďalších projektoch. S odstupom času ju nevnímam až tak kvalitne, čo je v rámci rozvoja prirodzené," povedal. 


"Problémom súčasnosti je prekrúcanie dejín"
Hlavnou myšlienkou filmu je podľa "Lexisa" poukázať na dva typy extrémizmu, ktoré sa v spoločnosti šíria. Na jednej strane sú ľudia, ktorí spochybňujú dejiny a históriu, na tej druhej sa zas nájde pár ďalších jednotlivcov, ktorí za deportácie vinia všetkých vtedajších obyvateľov Slovenského štátu. "Z histórie vieme, že existovalo mnoho odvážnych ľudí, ktorí u seba doma schovávali židovských spoluobčanov, alebo sa im snažili pomôcť rôznymi spôsobmi. Riskovali pri tom svoje životy a životy svojich rodín," uviedol Pierre a následne pokračoval: "Problémom súčasnosti však je prekrúcanie dejín. Netreba zabúdať na ťažké časy, ktorými si na našom území prešli naši predkovia. Tak dávno to zasa nebolo."

 


Premietať by sa mohlo už koncom marca
Film by sa do niekoľkých kín mohol dostať koncom marca. Po premietaniach ho autor zverejní na svojom už skôr spomínanom Youtube kanáli. V súčasnosti časť produkcie pracuje na získaní mediálnej podpory a zastrešenia. Podľa "Lexisových" slov sa črtajú naozaj zaujímavé spolupráce, no všetko je to zatiaľ len v zárodkoch. "Máme dohodnuté nejaké stretnutia a pár ľudí nám už ponúklo pomoc pri medializácii. Ešte nie sme dohodnutí na ničom konkrétnom, preto o tom nebudem hovoriť," uviedol a na záver dodal: "Plánujem sa zúčastniť aj na niekoľkých slovenských a českých filmových festivaloch. Možno sa nám podarí aj niečo získať, alebo sa dopracovať ku ďalším spoluprácam." 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky Gabriela Nagyová

Foto:  Pierre Lexis FaboNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok