Testovaných na slovensku
172875
Infikovaných na slovensku
1522
Infikovaných svetovo
6374287
Úmrtí svetovo
377607
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. jún. 2020Xénia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
31.01.2019 14:23 Relax
S chrípkou do práce?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.01.2019 14:23 Relax

S chrípkou do práce?Práve teraz, keď nás zachvátila chrípková epidémia, sa opäť dostávajú na povrch dôležité otázky. Chodiť či nechodiť do práce, keď sme chorí?


Totiž aj z obyčajných viróz a bakteriálnych infekcií sa môžu vykľuť aj závažné ochorenia, ktorých liečba býva veľmi náročná.

 

Každý to aspoň raz zažil. Večer ide spať fit, bez najmenšieho problému a ráno sa zobudí s nádchou, bolesťami krku a začervenanými očami. Čo teraz? Zostať doma a liečiť sa, alebo ísť do práce a čakať, či choroba sama zmizne?

 

Väčšina zamestnancov volí možnosť číslo dva. A bohužiaľ si neuvedomuje, akú nepríjemnú vec môžu spôsobiť sebe aj svojim kolegom.

 

Avšak každý jedinec musí sám vedieť, ako znáša príznaky choroby a či by pre neho predsa len nebolo výhodnejšie zostať doma. Prechodené choroby môžu človeka ohroziť aj na živote.

 

Pracovné povinnosti vám nedovolia neísť do práce?

 

Ak teda nie je inak a do práce sa z rôznych dôvodov ísť musí, mala by sa venovať zvýšená pozornosť predovšetkým zásadám hygieny!

 

Napríklad nosiť pri sebe balíček papierových vreckoviek, ktoré by sa mali po použití ihneď zlikvidovať. A ako zabrániť rozptylu baktérií pri silnom kašli?

 

 

Obyčajným rúškom, ktoré sa dá zohnať za pár korún v každej lekárni. A zabúdať by sa nemalo ani na starostlivé umývanie rúk či používanie antibakteriálneho gélu.

 

Viete, že dva dni ležania môžu zabrániť až dvom týždňom pracovnej neschopnosti? A ako rozoznať chrípku od prechladnutia?

 

Chrípka je závažnejšie ochorenie, často sprevádzaná zimnicou, horúčkou, nádchou, slabosťou a bolesťou hlavy či kĺbov. Zlou liečbou, či dokonca podcenením liečby každý riskuje ako predĺženie, tak zhoršenie zdravotných problémov. Predovšetkým horúčka by potom mala byť jasným impulzom k tomu, že je na čase zaliezť s horúcim čajom do perín a začať sa potiť.

 

Nepodceňujte prvé príznaky choroby

 

Choroby dýchacích ciest potrápia dospelého človeka i niekoľkokrát ročne. U detí je výskyt týchto chorôb ešte vyšší. Ak cítite známe škrabanie v hrdle, na nič nečakajte a zahájte boj proti chorobe čo najskôr.

 

S liečbou zápalu dýchacích ciest vám môžu pomôcť aj čaje či rôzne pastilky, ktoré kúpite v lekárni aj bez lekárskeho predpisu. To však nie je žiadne víťazoslávne riešenie.

 

Nádcha za volantom pôsobí rovnako ako alkohol

 

Britskí vedci zistili, že vodiči, ktorí ovládali automobil so silným prechladnutím, mali až o 10% pomalšie reakcie, než tomu bolo u zdravých osôb. Slzenie očí, upchatý nos, pocit tlaku v hlave alebo bolesť v krku spôsobili, že schopnosť reakcie na neočakávané situácie na ceste sa u nich znížila na polovicu. Takto oneskorené reakcie zodpovedajú približne tomu, ako keby si vodič dal pred jazdou dvojitú whisky.

 

A ako je to napríklad s chrípkou? Štúdia hovorí, že u vodiča pod vplyvom takejto choroby sa predlžuje brzdná dráha v bežnej mestskej premávke (cca 50 km / h) približne o jeden meter. Práve táto vzdialenosť potom môže byť rozhodujúca napríklad pri kontakte s osobou na priechode pre chodcov. Ak ste chorí a nie je iná alternatíva, mali by ste sa tak pokúsiť na šoférovanie aspoň čo najlepšie pripraviť.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok