Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. okt. 2020Aurel
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
18.09.2020 18:45 Environetky
Prvá spoločnosť na svete: Googliť už môžete bez toho, aby ste zaťažili planétu uhlíkovou stopou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.09.2020 18:45 Environetky

Prvá spoločnosť na svete: Googliť už môžete bez toho, aby ste zaťažili planétu uhlíkovou stopouGoogle sa stal prvou veľkou spoločnosťou sveta, ktorá kompletne odstránila svoju uhlíkovú stopu na tejto planéte.


To znamená, že uhlíková stopa Googlu je teraz nulová. Zaviazal sa tiež, ako prvá veľká spoločnosť, prevádzkovať všetky svoje dátové centrá i kancelárie po celom svete dvadsaťštyri hodín denne a sedem dní v týždni na báze bezuhlíkové energie.

 

To sú záväzky, ktoré v pondelok 14. septembra, oznámila spoločnosť Google svetu. Práve najväčší svetový vyhľadávač patrí už viac ako 10 rokov medzi najprogresívnejšie zelené spoločnosti na svete.

 

Ako sám uvádza, "udržateľnosť je pre nás kľúčovou hodnotou už od doby, kedy Larry a Sergey pred dvoma desaťročiami Google založili. Boli sme prvou významnou spoločnosťou, ktorá sa v roku 2007 stala uhlíkovo neutrálna. Boli sme aj prvou významnou spoločnosťou, ktorá v roku 2017 "vykúpila" vlastnú spotrebu energie 100 percentami obnoviteľnej energie. Prevádzkujeme najčistejší globálny cloud v tomto odvetví a sme najväčším veľkým korporátnym odberateľom obnoviteľnej energie."

 

 

Prelomový rok 2030?

Počas tretej dekády svojej existencie chce ísť Google ešte ďalej. Novou výzvou je stať sa prvou veľkou spoločnosťou, ktorá bude prevádzkovať všetky dátové centrá i kancelárie po celom svete dvadsaťštyri hodín denne a sedem dní v týždni na báze bezuhlíkové energie. Čo je už náročnejšia úloha ako nakupovanie rovnakého množstva z obnoviteľných zdrojov, ako sa v dátových centrách Google za rok spotrebuje. Pre túto úlohu si dal Google termín rok 2030.

 

Takýto krok potom používateľom služieb Google bude garantovať, že "každý e-mail, ktorý odošlú prostredníctvom Gmailu, každá otázka, ktorú položia pri vyhľadávaní prostredníctvom Google, každé video z YouTube, ktoré pozrú alebo každá trasa, na ktorú ich navedú Mapy Google, budú sprostredkované pomocou dátových centier poháňaných v každom okamihu čistou energiou."

 

Riešenie, ktoré bude Google hľadať, využije výhodnú kombináciu produkcie čistej elektriny zo solárnych alebo veterných elektrární doplnených o akumuláciu energie. Tiež začne pracovať na zapojenie umelej inteligencie k optimalizácii spotreby elektriny. Bilančne sú už dnes operácie Google 100% obnoviteľné.

 

Do budúcnosti však chce naďalej v oblasti zelenej energetiky posilňovať. Dodávky čistej energie by mali doplniť 5 gigawattov nových zdrojov. Google tak vytvorí impulz viac ako 5 miliárd dolárov investícií do čistej energie. Nový výkon pomôže zabrániť vzniku emisií, ktoré by vypustilo milión osobných automobilov. Investície tiež vytvoria viac ako 8 000 pracovných miest v oblasti výstavby a prevádzky obnoviteľných zdrojov energie.

 

 

Chce ísť príkladom

Google investuje do riešenia, vďaka ktorému chce svojim partnerom a ľuďom po celom svete pomôcť k tomu, aby sami mohli prispieť k trvalo udržateľnému rozvoju. Pomocou aplikácií Google stovka svetových miest sleduje možnosti redukcie emisií v stavebníctve a doprave alebo môže vyhľadať potenciál solárnej energie. Dnešné vyhlásenie Google uvádza, že túto službu rozšíri na tri tisícky miest. Súčasne sa dnes Google zaviazal, že pomôže piatim stovkám miest vo svete s redukciou emisií. Celkovo tam spolu usporia toľko oxidu uhličitého, ako ročne vypustí Japonsko.

 

Vyššie spomenuté záväzky do roku 2025 priamo vytvoria viac ako 20 000 nových pracovných miest v oblasti výroby a prevádzky obnoviteľných zdrojov energii a súvisiacich priemyselných odvetviach - v Amerike a ďalších krajinách.

 

Kroky Googlu podporili rešpektované osobnosti z energetiky i ekonomiky. Fatih Birol, výkonný riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry uviedol, že "Záväzky, ktoré Google oznámil, ukazujú druh ambícií, s ktorými musia prísť najväčšie svetové korporácie, čo podporuje môj rastúci optimizmus, že môžeme v najbližších rokoch výrazne urýchliť prechod na čistú energiu. Dúfam, že Google bude nasledovať rad ďalších spoločností naprieč rôznymi sektormi a výrazne zintenzívni svoje investičné plány v oblasti zelenej energetiky."

 

Pozitívnym hodnotením podporil kroky tiež Jules Korstenhorst, generálny riaditeľ, Rocky Mountain Institute: "Vedenie Google neustále nastavuje štandard pre využitie čistej energie. Aktuálnymi krokmi dokazuje, že je možná budúcnosť vo svete bez uhlíka. Čo najrýchlejšia realizácia tejto vízie je nevyhnutná pre ochranu klímy. dôkaz o pravidelnosti dodávok zelenej energie v každom časovom okamihu potom urýchli vstup do sveta, v ktorom má každý prístup k cenovo dostupným obnoviteľným zdrojov energie. "reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok