Odborníci radia: Vyrážky či trvalé začervenanie tváre môžu značiť rozaceu

NETKY.SK • 14 Marec 2024, 07:00 • 2 min
Odborníci radia: Vyrážky či trvalé začervenanie tváre môžu značiť rozaceu

BRATISLAVA - Pretrvávajúce vyrážky, rozšírené cievky či trvalé začervenanie tváre môžu značiť rozaceu alebo tzv. ružovku. Uviedla to Ružena Sochorová z kliniky Life Style, ktorá v prípade objavení sa príznakov odporúča vyhľadať lekára.

slovakia

left justify in out

Rozacea je neinfekčné zápalové ochorenie pokožky tváre. Najčastejšie postihuje líca, bradu, čelo a nos. "Vyskytuje sa v rôznych formách a typoch. Od drobných viditeľných cievok cez hnisavé vyrážky až po zhrubnutú kožu. Prejaviť sa však môže aj zápalom očných spojiviek," priblížila Sochorová. Dodala, že na rozdiel od akné rozacea nie je vyvolaná nadmernou tvorbou mazu v pokožke.

Spúšťačmi ochorenia môžu byť stres, nadmerné slnečné žiarenie, teplo, chlad, fajčenie i užívanie alkoholu a niektorých steroidných liekov, prípadne obľuba pikantných a korenistých jedál. K rozvoju ochorenia môže prispieť aj nesprávna pleťová kozmetika. Medzi dráždivé látky patria podľa Sochorovej alkohol, gáfor, mentol, výťažky z mäty a eukalyptu, parfum, ovocné kyseliny a látky obsiahnuté v pílingoch.

Prevenciou je najmä dôkladná starostlivosť o pleť a pokožku. "Na umytie tváre je najlepšie použiť vlažnú alebo studenú vodu, potom ju osušiť jemným potieraním uterákom. Ak je voda príliš horúca alebo príliš studená, môže spôsobiť začervenanie pokožky, prípadne ho zhoršiť. Ak je pokožka príliš suchá, hydratovať ju možno zvlhčovačmi. Tie zmierňujú aj svrbenie a zabraňujú popraskaniu pokožky, ktoré zvyšuje pravdepodobnosť zápalu," odporučila lekárka.

Základom liečby je odstránenie rozšírených cievok cievnym laserom. "To je potrebné opakovať približne každé dva až tri týždne. Ak je prítomné začervenanie pleti, veľmi dobrým pomocníkom je intenzívne pulzné svetlo. Vyrážky na pleti je potrebné liečiť lokálnymi prípravkami s obsahom metronidazolu. Pri intenzívnejšom zápale podávame tablety s obsahom metronidazolu alebo deoxymykoínu. V súčasnosti sa osvedčili botulotoxínové injekcie do oblasti tváre a cievny laser," dodala Sochorová.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR / Life Style, Foto: Krug zdravlja
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies