Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. mar. 2023Benjamín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
26.01.2023 09:30 Ekonomika
Globálny ekonomický rast sa tento rok spomalí na 1,9 %
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.01.2023 09:30 Ekonomika

Globálny ekonomický rast sa tento rok spomalí na 1,9 %NEW YORK - Pesimistická prognóza pre globálnu ekonomiku na rok 2023 by nemala viesť k uvažovaniu v krátkodobom horizonte alebo k drastickým fiškálnym škrtom, ktoré by mohli zhoršiť nerovnosť alebo ohroziť rozvojové ciele. Uviedla to v stredu Organizácia Spojených národov (OSN). TASR o tom informuje na základe správy AFP.


Svetová ekonomika minulý rok čelila sérii šokov vrátane následkov pandémie ochorenia COVID-19, ruskej invázie na Ukrajinu a prudkého nárastu inflácie. Globálny ekonomický rast sa v dôsledku toho tento rok spomalí na 1,9 % z odhadovaných 3 % v roku 2022, uviedla OSN vo svojej správe o svetovej hospodárskej situácii a vyhliadkach. Generálny tajomník OSN António Guterres však upozornil, že krátkodobé uvažovanie alebo tvrdé úsporné opatrenia môžu prehĺbiť problémy a oddialiť dosiahnutie cieľov v oblasti udržateľného rozvoja. "Tieto bezprecedentné časy si vyžadujú bezprecedentné činy," dodal.

 

Členské štáty OSN prijali v roku 2015 celkom 17 cieľov trvalo udržateľného rozvoja (SDGs). Patrí k nim aj dosiahnutie potravinovej bezpečnosti, odstránenie chudoby a poskytnutie prístupu k čistej a cenovo dostupnej energii do roku 2030. Kým samit v New Yorku koncom tohto roka posúdi pokrok pri dosahovaní týchto cieľov, už teraz sa ukazuje, že mnohé z nich nie sú na ceste k splneniu. Guterres poukázal pritom na "pomalší rast, vysokú infláciu a stúpajúcu dlhovú zraniteľnosť", ktoré brzdia dosahovanie trvalo udržateľného rozvoja.

 

Ekonómovia zvyčajne vyzývajú vlády, ktoré zápasia s finančnými problémami, aby znížili výdavky a utiahli si opasky. Ale podľa OSN v súčasnosti je to náročné, zvlášť v rozvojových krajinách. Podľa správy v roku 2022 vynaložili vlády vo ôsmich rozvojových krajinách na obsluhu dlhu viac ako 25 % svojich príjmov. V prípade Srí Lanky to bolo takmer 80 % vládnych príjmov. OSN sa obáva aj rizika poklesu rozvojovej pomoci. Vojna na Ukrajine a budúca rekonštrukcia "odklonia niektoré zdroje" od krajín s nízkymi príjmami. Vlani v septembri Rozvojový program OSN odhadol, že bezprecedentné množstvo kríz posunulo ľudský pokrok o päť rokov späť.reklama


Zdroj: TASR / KB NetkyNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok