Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
22.02.2013 11:43 Ekonomika
Európska komisia očakáva spomalenie rastu slovenskej ekonomiky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.02.2013 11:43 Ekonomika

Európska komisia očakáva spomalenie rastu slovenskej ekonomikyEurópska komisia očakáva spomalenie rastu slovenskej ekonomiky - Slovensko Európska komisia (EK) očakáva v tomto roku ochladenie slovenskej ekonomiky. Tempo jej rastu podľa zimnej prognózy komisie dosiahne len 1,1 %, informovala EK.


Európska komisia (EK) očakáva v tomto roku ochladenie slovenskej ekonomiky. Tempo jej rastu podľa zimnej prognózy komisie dosiahne len 1,1 %, informovala EK.

Slovenská ekonomika vlani spomalila. Podľa odhadov sa hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska v roku 2012 zvýšil o 2 % po 3,2-% raste v roku 2011. Motorom rastu však bol v podstate len exportne orientovaný automobilový priemysel. Príspevok domáceho dopytu k HDP bol podľa EK neuspokojivý. Dôvodom je pretrvávajúco vysoká nezamestnanosť a pokles súkromných investícií.

Vplyv vývozu áut na rast HDP sa tento rok zoslabí a tempo rastu ekonomiky spomalí na 1,1 %, predpokladá EK. Prognóza komisie tiež počíta s krátkodobými negatívnymi vplyvmi rozsiahlej fiškálnej konsolidácie na súkromnú spotrebu.

Tempo rastu v roku 2014 by sa malo výrazne zrýchliť a dosiahnuť 2,9 %. Komisia totiž prognózuje v budúcom roku vysoký zahraničný dopyt a postupné zvyšovanie dôvery spotrebiteľov a domáceho dopytu.

Motorom ekonomiky zostáva rast exportu, a to predovšetkým vývozu áut. Domáci dopyt bude podľa EK naďalej utlmený. Pokles dôvery, pokrízové sprísnenie úverových štandardov a obmedzenie verejných investícií v dôsledku fiškálnej konsolidácie s najväčšou pravdepodobnosťou zbrzdia nové investície v stavebníctve. Avšak relatívne vysoká ziskovosť slovenských firiem podporí investície do vybavenia, ktoré by sa mali oživiť v roku 2014 spoločne s nárastom zahraničného dopytu.

Nezamestnanosť

Nezamestnanosť by mala tento rok zostať na úrovni 14 % a na budúci rok len mierne klesnúť na 13,6 %. EK však nepredpokladá tento rok ďalší pokles výdavkov domácností. Súkromná spotreba by mala tento rok vzrásť o 0,1 % po 0,4-% poklese vlani. Komisia očakáva, že na budúci rok sa tempo jej rastu zvýši na 0,7 %. Verejná spotreba bude podľa EK tento rok stagnovať po vlaňajšom znížení o 0,5 %. Na budúci rok by však mala vzrásť o 1,6 %.

V súlade s vývojom na trhu práce jednotkové náklady na prácu zostanú pod kontrolou. Po vlaňajšom zvýšení o 0,5 % by tento rok mali vzrásť o 1,5 % a na budúci o 0,1 %. Inflácia by sa mala z dôvodu utlmeného domáceho dopytu stabilizovať na úrovni okolo 2 %. EK očakáva, že tento rok klesne na 1,9 % z vlaňajších 3,7 % a na budúci rok dosiahne 2 %.

Rozpočtový deficit

Odhaduje sa, že rozpočtový deficit vlani dosiahol 4,8 % HDP po 4,9 % HDP v roku 2011. V priebehu roka príjmy negatívne ovplyvnili výpadky z výberu dane z pridanej hodnoty (DPH), spotrebnej dane a dane z príjmov. K miernemu zníženiu schodku prispelo len výrazné obmedzenie verejných investícií.

Opatrenia vlády prijaté počas leta 2012 podľa komisie pomohli zmierniť negatívny vývoj v oblasti verejných financií. Súčasťou balíka opatrení bolo zníženie príspevkov do druhého dôchodkového piliera v prospech prvého piliera, rozšírenie bázy pre výpočet bankovej dane zavedenej v januári 2012 a dodatočné jednorazové odvody pre banky a firmy operujúce v regulovanom prostredí.

Škrty vo výdavkoch

Konsolidačné snahy budú podľa EK pokračovať aj v roku 2013. Nový balík opatrení počíta s ďalšími škrtmi vo výdavkoch. Dodatočné príjmy by malo zaistiť napríklad zvýšenie firemných daní z 19 % na 23 %, zavedenie 25-% dane na vyššie príjmy a úprava daňového a odvodového režimu pre samostatne zárobkovo činné osoby a prácu na dohodu.

EK očakáva, že rozpočtový schodok tento rok klesne na 3,3 % HDP a na budúci rok sa opäť mierne zvýši na 3,4 % HDP. Verejný dlh bude pokračovať v raste a v roku 2014 dosiahne 57,1 % HDP.

Informovala o tom Európska komisia.

Zdroj: TASR


reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok