Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.07.2020 07:01 Kultúra
Celý ich život bol jedno veľké klamstvo
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.07.2020 07:01 Kultúra

Celý ich život bol jedno veľké klamstvo„Ty si môj začiatok aj môj koniec – a každý jeden deň medzi tým."


Dvojitý život
Keď sa zdvojí niečo, čoho počet sa mal výhradne obmedziť na počet čísla jeden, nikdy to nedopadne dobre. Je to ako hrať hru, hoci sa dopredu vie, kto bude víťaz a kto aj napriek všetkej snahe napokon prehrá. Človek to zvyčajne robí vďaka nereálnej viere, oklame si srdce a sám seba presvedčí, že je to v poriadku a že si len berie kúsok šťastia pre seba. Dvojitý život, dvojitá identita, dvojité klamstvo - to je na jednu ľudskú bytosť trochu priveľa.


Je to nebezpečná pretvárka, je to neustály pohyb, lebo sa môže udiať čokoľvek a možno bude nutný presun z jedného miesta na druhé. Na vine je jedno velikánske tajomstvo.


Má ho aj ústredná dvojica v knihe Spolu, ktorú napísala autorka Julie Cohen. Rozohráva sa v nej zápletka, ktorá núti premýšľať, cítiť, a aj sa mierne báť.

 

 

Zdanie klame
Na prvý pohľad sa pred čitateľom vynára šťastná rodina. Robbie a Emily sú spolu už odnepamäti. Jeden druhého chráni, jeden druhého miluje, spoločne sa pokúšajú uchmatnúť si čo najlepší spôsob existencie. Spokojný je aj ich syn, ktorý sa pravidelne o rodičov zaujíma, hoci on sám už vedie vlastnú domácnosť. Pôsobí to ako obraz čohosi ideálneho, čo sa nezničí a nespráchnivie ani časom. Škoda, že je to lož.

 

Staroba
Román sa začína starobou. Obaja už prekročili istý vek, strata je to však najmä pre Robbieho, ktorý akosi stále niečo zabúda. Raz mu z pamäte vypadne nepodstatnosť, inokedy zasa dôležitosť. Diagnóza je síce jasná, ale kým ju lekár nepotvrdí, radšej sa nič nerieši. Alzheimer je, žiaľ, nevítaným hosťom v rodine, je odporne zákerný a pomaly si odkrajuje to, čo mu ani zďaleka nepatrí.


Odchod
Robbie si je vedomý blížiaceho sa konca, a tak sa rozhodne podarovať životnej partnerke posledný akt lásky. Opustí ju, zanechá len odkaz na rozlúčku, povie jej, že ona je jeho začiatok, koniec a aj všetko, čo sa nachádza medzi tým.

 


Autorka zvolila naozaj šikovný spôsob rozprávania, pretože keď na začiatku ukáže starobu a jej dôsledok a roztvorí sa aj list na rozlúčku, prichádza iná kapitola a tentoraz taká, ktorá súvisí s minulosťou. Čitateľ teda odhaľuje celé to klamstvo, strana za stranou ubieha, príbeh sa vracia do minulosti, až sa napokon uzatvorí tam, kde sa prvý raz stretli. On a ona, vlaková stanica a okamžité vzplanutie.


A prekvapenie, ktoré vyrazí dych.


Román Spolu je iný, je na ňom niečo odpudzujúco krásne, niečo hrôzostrašné a niečo, čo pomýli hodnoty. Čo je správne a čo nie a oplatilo sa to? A je láska naozaj vždy ospravedlnením pre nesprávny čin?reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Pexels, Unsplash, drominickacita.skNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok