Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. okt. 2021Sabína
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Juraj Kubánka bol tanečník, umelecký vedúci, scenárista, dramaturg, choreograf, režisér a najvýznamnejšia osobnosť v histórii Slovenského ľudového .
Juraj Kubánka bol tanečník, umelecký vedúci, scenárista, dramaturg, choreograf, režisér a najvýznamnejšia osobnosť v histórii Slovenského ľudového .
19.07.2021 12:43 Osobnosti
Ďalšia smutná správa! Zomrel spoluzakladateľ SĽUK-u Juraj Kubánka
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.07.2021 12:43 Osobnosti

Ďalšia smutná správa! Zomrel spoluzakladateľ SĽUK-u Juraj KubánkaBRATISLAVA - Spoluzakladateľ Slovenského ľudového umeleckého kolektívu SĽUK Juraj Kubánka zomrel dnes nadránom vo veku 92 rokov.


"Dnes, 19. júla 2021, v skorých ranných hodinách, odišiel do večnosti tanečník, umelecký vedúci, scenárista, dramaturg, choreograf, režisér, najvýznamnejšia osobnosť v histórii Slovenského ľudového umeleckého kolektívu, Juraj Kubánka," uviedol SĽUK na sociálnej sieti.

 

 

Juraj Kubánka sa narodil 31. októbra 1928 v obci Tri dvory (Turie) v údolí Malej Fatry. V roku 1932 sa rodina presťahovala do Liptovských Sliačov. "Základom jeho vzťahu k ľudovej kultúre a osobitne k folklóru bolo pôsobenie jeho matky, Bronislavy Kubánkovej, ktorá v Sliačoch založila detský folklórny súbor, viedla folklórnu skupinu aj súbor divadelných ochotníkov. Jej pôsobenie bolo zamerané najmä na deti, no stala sa významnou osobnosťou, na ktorú sa ľudia obracali s každodennými problémami," dodal SĽUK.

 

Počas svojich študentských rokov Juraj pomáhal mame pri vedení detského súboru. Základné vzdelanie získal v Liptovských Sliačoch a v Ružomberku. V roku 1947 bol prijatý na Lekársku fakultu v Bratislave. V tomto období spolu s Pavlom Kertysom a Jurajom Králikom založili tanečnú skupinu Odzemkári, ktorá, v spojení s Národopisnou skupinou Živeny pod vedením Oľgy Chodákovej a Ľuby Bakovej, vytvorila základ Lúčnice. Prvé spoločné vystúpenie mali 15. mája 1948 na Slovanskej poľnohospodárskej výstave v Prahe, kam ich pozval Karol Plicka.

 

 

Kubánka štúdium na Lekárskej fakulte nedokončil a na podnet Pavla Tonkoviča nastúpil v 24. októbra 1949, spolu s Martinom Ťapákom, do SĽUK-u, kde sa mali podieľať na tvorbe druhého programu. "SĽUK sa však stal jeho celoživotným osudom. Tu pôsobil ako tanečník, choreograf, dramaturg, scenárista, režisér i umelecký vedúci súboru. V roku 1957 absolvoval štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave pod vedením profesorov Reimosera, Psotu a Brauna. Jeho záverečnou prácou bola Povesť o Jánošíkovi a hôrnych chlapcoch," napísal SĽUK.

 

Prečítajte si tiež: AKTUALIZÁCIA: Očitý svedok o úmrtí Milana Lasicu! Na udalosť reagovali aj známe tváre

 

V roku 1968 bol z politických dôvodov zbavený funkcií v SĽUK-u a v roku 1971 prijal ponuku Štátneho súboru pre srbskú ľudovú kultúru a nastúpil ako choreograf. Súbor Lužických Srbov dosiahol pod jeho vedením vysokú umeleckú úroveň. V Nemecku pôsobil aj vo Vojenskom súbore E. Wienarta, v súbore Berliner Tanzensemble a v Nemecko–srbskom divadle v Bautzene spolupracoval na tvorbe muzikálu Krabat. Jeho umelecká kariéra je spojená i s poľským štátnym súborom ŚLĄSK (ŠLONSK), Lúčnicou, Podduklianským ukrajinským ľudovým súborom, Československým štátnym súborom piesní a tancov i s niekoľkými amatérskymi súbormi na Slovensku.

 

 

Taktiež spolupracoval s médiami a divadelnými scénami. Spolupracoval i na filme Rodná zem (1954), s RTVS na Tanečných miniatúrach, Harmonii pastoralis (1970), v SND na Krútňave (1952), filmovej adaptácii opery J. Cikkera Jánošík (1987), s Divadlom Romatan v Košiciach a s Divadlom bratov Mrštíkovcov v Brne.

 

Mohlo by vás zaujímať: Hudobník František Nedvěd prehral boj o život


Za svoju prácu dostal titul Zaslúžilý umelec v roku1966, štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra 1. triedy v roku 2008 a Cenu ministerky kultúry v roku 2017.

 

 

"Juraj Kubánka sa rozhodujúcou mierou zaslúžil o vývoj a postavenie Slovenského ľudového umeleckého kolektívu v slovenskej kultúre. Svoje diela považoval za svoje deti a zdráhal sa niektoré vyzdvihovať. Jeho tance ako Dupák, Kuruci, Podpolianska mlaď, Biela plť na Váhu, Maľovaní zbojníci, Tatranská zima i Tatranskí orli, či tanečné divadlo Hrachová baba a Jurošík však možno považovať nielen za míľniky SĽUK-u, ale aj za diela charakterizujúce prepojenie slovenskej kultúry na tradície," dodal SĽUK.

 

 

Kubánka zostane pre Slovenský ľudový umelecký kolektív a pre všetky jeho generácie navždy dominantnou osobnosťou.
 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Facebook SĽUK/ Netky KP

Foto:  Facebook SĽUKNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok