Zeman zamietol ďalšie žiadosti o vstup do ukrajinskej armády

NETKY.SK • 8 Jún 2022, 16:48 • 2 min
Zeman zamietol ďalšie žiadosti o vstup do ukrajinskej armády

PRAHA – Český prezident Miloš Zeman odmietol vyhovieť žiadostiam 127 českých občanov, ktorí prejavili záujem o vstup do ozbrojených síl Ukrajiny, ktorá sa bráni proti útočiacim ruským silám.

slovakia

left justify in out

O rozhodnutí hlavy štátu informoval v stredu prezidentov hovorca Jiří Ovčáček, píše portál Novinky.cz. Zeman sa odvolal na neodporúčacie stanovisko českého ministerstva vnútra. Začiatkom mesiaca prezident takto zamietol žiadosti 80 českých občanov. V prvej polovici mája však Pražský hrad oznámil, že prezident schválil vstup do ukrajinskej armády 103 občanom. Rozhodnutie musel podpísať aj premiér Petr Fiala.

 

Niektorí Česi odišli do bojov na Ukrajinu už predtým, aj bez oficiálneho povolenia, napísal v máji spravodajský server iDnes.cz. Ukrajina sa od 24. februára bráni agresii Ruska a úspešne mu vzdoruje. Boje v týchto dňoch prebiehajú predovšetkým na východe jej územia, kde sa ruské sily snažia ovládnuť región Donbas, dodávajú Novinky.cz.

 

img

 

Občan ČR smie do ozbrojených síl cudzích krajín vstúpiť len so súhlasom prezidenta ČR, na základe žiadosti predloženej ministerstvom obrany, uvádza české ministerstvo vnútra na svojej oficiálnej webovej stránke. Súhlas prezidenta nepotrebujú občania, ktorí majú aj štátne občianstvo krajiny, do ktorej ozbrojených síl chcú vstúpiť a osoby, ktoré chcú vstúpiť do ozbrojených síl členskej krajiny NATO.

 

Možno vás zaujme: Premiér vyzval poslancov, aby nepodporili lacné divadlo pri odvolávaní Sulíkatwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies