Google utlmuje vzťahy s Huaweiom: Stratí prístup k Androidu?

NETKY.SK • 20 Máj 2019, 14:23 • 2 min
Google utlmuje vzťahy s Huaweiom: Stratí prístup k Androidu?

WASHINGTON - Americký internetový gigant Google, ktorého mobilný operačný systém Android ovláda väčšinu svetových smartfónov, oznámil, že začína utlmovať vzťahy s čínskym technologickým koncernom Huawei, lebo ho Washington považuje za hrozbu národnej bezpečnosti.

slovakia

left justify in out

USA a Čína už takmer rok vedú obchodný spor, ktorý negatívne ovplyvnil aj svetovú ekonomiku. Americký prezident Donald Trump minulý týždeň zakázal firmám v USA predávať kľúčovú technológiu v oblasti telekomunikácií čínskym spoločnostiam. Odôvodnil to ohrozením národnej bezpečnosti.

 

Aj Huawei sa ocitol na čiernom zozname firiem, s ktorými môžu americké spoločnosti obchodovať len vtedy, ak im úrady na to vydajú špeciálne povolenie.

 

"Dodržiavame príkazy a skúmame dôsledky," povedal hovorca spoločnosti Google. Tento krok by mohol mať dramatické dôsledky, pretože Google rovnako ako všetky technologické spoločnosti musí spolupracovať s výrobcami smartfónov, aby zabezpečili kompatibilitu systémov a zariadení.

 

Google bude musieť zastaviť obchodné aktivity s Huaweiom. Tie zahŕňajú prenos hardvéru, softvéru a technických služieb, ktoré nie sú verejne dostupné. To znamená, že Huawei bude najnovšie môcť používať iba tzv. open source verziu Androidu, ktorá je zadarmo na stiahnutie. Uviedol to zdroj oboznámený s touto záležitosťou pre agentúru AFP.

 

img

 

Podľa spoločnosti Google na celom svete existuje približne 2,5 miliardy aktívnych zariadení so systémom Android. Huawei však už nebude mať prístup k aplikáciám a službám spoločnosti Google, napríklad k e-mailovej službe Gmail. Čínsky koncern zatiaľ na žiadosti o komentár nereagoval.

 

Huawei je rýchlo sa rozvíjajúcim lídrom v oblasti nových mobilných sietí 5G, ale pri ich budovaní je závislý od dodávok komponentov zo zahraničia.

 

Každý rok nakúpi komponenty v hodnote približne 67 miliárd USD (59,97 miliardy eur), z toho komponenty za 11 miliárd USD zo Spojených štátov.

 

Čínsky koncern je terčom intenzívnej kampane Washingtonu, ktorému sa nepáčia väzby spoločnosti Huawei na vládu v Pekingu. Snaží sa preto presvedčiť spojencov, aby nedovolili Číne podieľať sa na budovaní mobilných sietí novej generácie 5G.

 

Americké vládne agentúry už majú zakázané nakupovať zariadenia od spoločnosti Huawei. Zakladateľ firmy Huawei a generálny riaditeľ Žen Čeng-fej cez víkend povedal, že koncern "neurobil nič, čo by porušovalo zákon", a dodal, že opatrenia USA budú mať len obmedzený vplyv.

 

Huawei podľa svojho vyhlásenia "strávil ostatných niekoľko rokov prípravou pohotovostného plánu a vyvinul vlastnú technológiu pre prípad, že bude mať zablokované využívanie systému Android". Niektoré z týchto technológií sa už používajú v produktoch predávaných v Číne, dodala spoločnosť.

 

(1 EUR = 1,1172 USD)twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies