Zaujímavosť obce Kurimany. Obyvatelia platia za odpad podľa triedenia

NETKY.SK • 23 Máj 2022, 15:00 • 2 min
Zaujímavosť obce Kurimany. Obyvatelia platia za odpad podľa triedenia

KURIMANY – V Kurimanoch v Levočskom okrese dostali obyvatelia prvý raz výmer s poplatkom za odpady podľa toho, koľko ho vytvorili a vytriedili.

slovakia

left justify in out

Elektronickou evidenciou získala obec zoznam domácností podľa ich miery triedenia. Domácnosti, ktoré poctivo triedili a vyprodukovali najmenej zmesového komunálneho odpadu, motivuje miestna samospráva nižšími poplatkami. V obci začali s elektronickou evidenciou odpadu približne pred rokom. Nádoby na zmesový komunálny odpad označili, občanom rozdali nálepky na vrecia a pri každom odvoze z nich pracovníci skenujú QR kódy.

 

 

Elektronickému systému predchádzal podľa starostu obce Martina Faltina množstvový zber založený na žetónoch. „Tento systém roky spoľahlivo fungoval a dával zmysel pri nakladaní s odpadom. V dnešnej dobe je však už menej využívaný. V minulosti sa často stávalo, že občania sa zvykli sťažovať, že im odpad nebol vyvezený, alebo dochádzalo k sťažnostiam pre výšku vypočítaného poplatku pri žetónovom systéme,“ povedal Faltin.

 

Po zavedení nového systému dosiahli za rok 2021 v obci mieru triedenia na úrovni 65,39 percenta a oproti roku 2020 sa zlepšili o 15 percentuálnych bodov bez toho, aby tento výsledok skreslilo triedenie bioodpadu. Ten všetci občania kompostujú v záhradných kompostéroch. Obec navyše plánuje na zhodnotenie bioodpadu z verejných plôch vybudovať aj vlastnú malú kompostáreň.

 

Obec pripravila všeobecne záväzné nariadenie, v ktorom stanovuje úrovne poplatkov na tento rok podľa miery triedenia domácností. Aktuálne majú päť kategórií. Starosta však vidí priestor na zlepšenie, pretože ešte stále je dosť domácností, ktoré platia najvyšší poplatok 20 eur na osobu ročne. „Najviac občanov máme v stredných kategóriách s úrovňou triedenia od 20 do 39 percent a poplatkom 15 eur. Preto uvažujeme o zvýšení motivácie a väčšom rozpätí, aby sme tých, ktorí lepšie triedia, ešte viac motivovali,“ dodal Faltin.

 

 

Možno vás zaujme: Ľudia majú strach! Útoky medveďov na turistov v blízkosti horského hotela pribúdajútwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies