Island prišiel o prvenstvo v Európe. Parlament bude vyzerať po prepočítaní hlasov inak

NETKY.SK • 27 September 2021, 08:44 • 2 min
Island prišiel o prvenstvo v Európe. Parlament bude vyzerať po prepočítaní hlasov inak

REYKJAVÍK - V tamojšom parlamente malo sedieť viac žien ako mužov. Podľa najnovších informácií však ostrov nepôjde v šľapajach Rwandy, Kuby, Nikaraguy či Mexika.

slovakia

left justify in out

Island v nedeľu krátko oslavoval zvolenie prvého parlamentu v Európe s väčšinou žien. Opätovné sčítanie hlasov odovzdaných v sobotňajších voľbách však zmenilo tento predbežný výsledok. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

 

img

 

Na základe pôvodného sčítania by v 63-člennom parlamente ženy obsadili 33 kresiel. O niekoľko hodín neskôr však oznámili prepočítanie hlasov v regióne na západe krajiny, po ktorom zostalo v zákonodarnom zbore len 30 poslankýň – rovnako ako po voľbách z roku 2016. Napriek tomu ide s podielom takmer 48 percent o jedno z najvyšších zastúpení žien v niektorom z európskych parlamentov.

 

Väčšinu poslankýň majú len v niekoľkých krajinách sveta – a v žiadnej európskej. Podľa Medziparlamentnej únie vedie celosvetovo Rwanda, kde tvoria ženy 61 percent členov Poslaneckej snemovne. Nasledujú Kuba, Nikaragua a Mexiko s 50 percentami alebo mierne nad touto hranicou. Z údajov Svetovej banky vyplýva, že v Európe sa dosiaľ k polovici poslankýň najviac priblížilo so 47 percentami Švédsko.

 

img

 

Island je podľa AFP dlho priekopníkom v oblasti rovnosti pohlaví a práv žien, pričom v hodnotení Svetového ekonomického fóra je už 12 rokov na prvom mieste krajín s najväčšou rovnosťou mužov a žien. Bol tiež prvou krajinou, ktorá si v roku 1980 zvolila ženu za prezidentku.

 

Prečítajte si tiež: VIDEO: Muž s mačetou i hromadné bitky. Nóri oslavovali zrušenie pandemických opatrení

 

Prepočítanie hlasov v jednom zo šiestich volebných regiónov Islandu nezmenilo celkové výsledky volieb zo soboty, v ktorých si mierne polepšila doterajšia trojstranná vládnuca koalícia. Nezvyčajné spojenectvo ľavicových a pravicových strán vo vláde, ktoré Islandu prinieslo štyri roky stability po desaťročiach politických kríz, však nemusí pokračovať. Otázna je pozícia premiérky Katrín Jakobsdóttir, ktorej Hnutie ľavicových zelených oslabilo v prospech koaličných partnerov z konzervatívnej Strany nezávislosti a stredopravej Progresívnej strany.

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies