Zachránenej korytnačke dali preháňadlá aby z nej dostali plasty

NETKY.SK • 4 Február 2020, 09:17 • 2 min
Zachránenej korytnačke dali preháňadlá aby z nej dostali plasty

To, že sú moria a oceány plné plastov je bohužiaľ známy fakt. Plasty tak putujú aj do morských živočíchov, ktoré ich v domnení, že ide o potravu, zožerú.

slovakia

left justify in out

 

Často potom umierajú na zdravotné komplikácie, keď majú žalúdky plné odpadu. A takýto smutný osud by pravdepodobne čakal aj túto karetu obrovskú, keby sa nedostala do nadácie Mundo Marino.
 

Röntgen odhalil prekvapenie

Kareta sa objavila v rybárskych sieťach pri pobreží argentínskeho mesta Buenos Aires 29. decembra minulého roka. Rybár Roberto Ubieta ju odovzdal nadácii Mundo Marino, ktorá poskytuje prvú pomoc morským plazom strateným v rybárskych sieťach.

 

Argentínska organizácia však bola znepokojená stavom karety a tak jej urobili röntgen, uviedol IFL Science. Na ňom videli, že korytnačka je doslova plná plastov a bola tak zahájená jej záchrana.

 

Rozhodli sa pre podávanie prípravkov, ktoré zvyšujú peristaltiku (pohyb tráviaceho traktu). Korytnačka tak začala vylučovať obrovské množstvo plastu.

 

V priebehu necelého mesiaca z nej vyšlo až 13 gramov plastu, čo sa dá prirovnať k 2 a pol nákupným taškám, či až k 26 kusom slamiek.

 

 

Aj jeden kus plastu dokáže narobiť neplechu

Nie je to bohužiaľ ojedinelý prípad. Organizácia iba v priebehu januára riešila prípady ďalších dvoch kariet obrovských. Jedna bola už mŕtva a druhá podobným spôsobom vylúčila zo seba časť plastového vrecka.

 

Karety obrovské sú síce bylinožravce, ale hlavne mladší jedinci sú všežravé. Majú radi medúzy, ktoré sa dajú veľmi ľahko zameniť sa vznášajúce sa plastovou taškou. To môže byť pre nich osudné, pretože, ako uvádza štúdia z roku 2018, stačí iba jeden kus plastu a riziko smrti korytnačky vzrastá o 22%. V prípade konzumácie 14 kusov plastu sa riziko zvyšuje na 50%.

 

Ako uvádza Karina Álvarez, biologička v Mundo Marino Foundation, riziko nepredstavuje len mechanické upchatie organizmu korytnačky, ale spôsobuje aj falošný pocit plnosti v žalúdku a korytnačka tak neprijíma potravu, čo ju oslabuje.

 

Okrem toho sa v nich rozkladom plastov produkujú plyny, ktoré ovplyvňujú ich schopnosť potápanie.

 

Spomínaná kareta je našťastie už mimo ohrozenia života a prijíma zelenú potravu, chutí jej šalát či morské riasy. "Na jej stav sa pozeráme optimisticky, postup liečby je priaznivý," uviedol veterinár nadácie Ignacio Peña.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies