Požiar zničil rokovaciu sálu parlamentu

NETKY.SK • 3 Január 2022, 06:44 • 2 min
Požiar zničil rokovaciu sálu parlamentu

KAPSKÉ MESTO - Rozsiahly požiar v parlamentnom komplexe v Kapskom Meste úplne zničil rokovaciu sálu tamojšieho Národného zhromaždenia, v ktorej zasadajú poslanci. Plamene sa zatiaľ nepodarilo dostať pod kontrolu, informovala v nedeľu agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

Horieť začalo v nedeľu okolo 04: 00 SEČ v najstaršej sekcii parlamentného komplexu, ktorej miestnosti sú obložené drevom. „Strecha najstaršej budovy sa zrútila a je preč,“ povedal novinárom Jean-Pierre Smith, predstaviteľ samosprávy v Kapskom Meste.

 

img

 

V tejto historickej budove sa nachádza zbierka vzácnych kníh aj ďalšie cenné artefakty. „Celá budova utrpela rozsiahle škody spôsobené dymom a vodou,“ doplnil Smith. Plamene sa následne rozšírili aj do novších častí komplexu, v ktorých sa nachádza rokovacia sála Národného zhromaždenia. Tú požiar takisto úplne zničil. Hasiči sa tam momentálne pokúšajú dostať požiar pod kontrolu.

 

Prečítajte si tiež: Vandali zaútočili na kanceláriu ministra zdravotníctva

 

Z miesta požiaru bezprostredne nehlásili žiadne obete na životoch. Prezident Juhoafrickej republiky (JAR) Cyril Ramaphosa novinárom na mieste povedal, že polícia zadržala podozrivú osobu, ktorú vypočúva.

 

img

 

Parlamentný komplex v Kapskom Meste pozostáva z troch sekcií. Pôvodnú a najstaršiu budovu dokončili v roku 1884. V novších prístavbách, postavených v 20. a 80. rokoch 20. storočia, sídli Národné zhromaždenie. 

 

V apríli minulého roku požiar spustošil časť knižnice univerzity v Kapskom Meste, v ktorej sa nachádza jedinečná zbierka archívnych materiálov.

 

Možno vás zaujme: VIDEO: Tisíce litrov alkoholu skončili v kanáli

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies