Začala sa mimoriadna schôdza k návratu investičného zlata na Slovensko

NETKY.SK • 5 December 2019, 17:01 • 2 min
Začala sa mimoriadna schôdza k návratu investičného zlata na Slovensko

BRATISLAVA - Začala sa mimoriadna schôdza parlamentu k príprave procesu návratu investičného zlata na Slovensko. Plénu sa podarilo schváliť jej program.

slovakia

left justify in out

Koaličnému Smeru-SD sa s návrhom na zvolanie mimoriadnej schôdze podarilo uspieť až na druhýkrát, v stredu (4. 12.) plénum totiž program neschválilo. Poslanci si schválili, že budú rokovať aj po 19. hodine a následne po prerokovaní budú hlasovať. Do rozpravy sa písomne prihlásili štyria poslanci.

 

Jediným bodom tejto schôdze je návrh uznesenia, ktorým chce parlament zaviazať Národnú banku Slovenska (NBS) k tomu, aby začala proces návratu zlata z Veľkej Británie, ktoré je uložené v Bank of England (BoE). Ide o 31,7 tony zlata v hodnote približne 1,3 miliardy eur.

 

NBS vďaka spolupráci s BoE zarobila na obchodovaní so zlatom za posledných desať rokov približne 50 miliónov eur. V uznesení má parlament skonštatovať, že vníma riziká spojené s predpokladanou finančnou krízou, pokračujúcu procedúru brexitu a rozhodnutie viacerých krajín stiahnuť zlato z BoE na svoje územia.

 

 

Okrem toho parlament žiada NBS, aby prijala všetky nevyhnutné opatrenia, ktoré budú v čo najkratšom čase viesť k návratu investičného zlata z BoE na územie SR.

 

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) v utorok (3. 12.) v parlamente uviedol, že je zástancom toho, aby sa urobila analýza k tejto problematike. Zamerať by sa mala napríklad na náklady spojené s dovozom tohto zlata na Slovensko. Kamenický zároveň doplnil, že sa hovorí o návrate zlata v "dohľadnom čase".

 

NBS zaslala poslancom parlamentného finančného výboru v súvislosti so zlatými rezervami ešte v apríli tohto roka list. Ponechanie investičného zlata v Bank of England po brexite nepredstavuje podľa slovenského regulátora žiadne dodatočné riziká, a preto vtedy neodporúčal jeho premiestnenie.

 

Vtedajším guvernérom NBS bol Jozef Makúch. Poslanci koaličného Mosta-Híd sa preto pri schvaľovaní programu v stredu zdržali, rovnako tak urobili aj vo štvrtok.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies