Vysoká komisárka pre ľudské práva varuje pred hrozbou narastajúcej globálnej nerovnosti

NETKY.SK • 6 Marec 2019, 18:27 • 2 min
Vysoká komisárka pre ľudské práva varuje pred hrozbou narastajúcej globálnej nerovnosti

BRATISLAVA - Vysoká komisárka Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Michelle Bacheletová varovala pred hrozbou narastajúcej globálnej nerovnosti súvisiacej s príjmami, zdravím a s prístupom k zdrojom a spravodlivosti.

slovakia

left justify in out

"Za posledné mesiace sme videli ľudí protestovať v uliciach po celom svete," uviedla Bacheletová. Vo svojom prejave na pôde Rady OSN pre ľudské práva sa zvlášť zamerala na vlnu protestov v Sudáne ako aj v Haiti a vo Francúzsku. Varovala tiež pred "existenciálnou hrozbou" nenávistných prejavov a xenofóbie.


Komisárka OSN vyjadrila znepokojenie na tým, že požiadavky občanov protestujúcich proti nerovnosti sa stretli "s násilným a neúmerným použitím sily, svojvoľným zatýkaním, mučením a dokonca zabíjaním bez poroty alebo súdu".

 

Ako pokračovala, "v Sudáne boli protesty proti neľútostným ekonomickým podmienkam a zlému vládnutiu násilne potlačené bezpečnostnými zložkami, niekedy za použitia ostrej munície". Poukázala na Venezuelu ako na príklad, kedy porušovanie občianskych a politických práv môže akcentovať nerovnosť a zhoršovanie sa ekonomických podmienok.

 


Bacheletová tiež kritizovala Izrael za jeho blokádu Pásma Gazy a uviedla, že ľutuje "okamžité odmietnutie" správy vyšetrovacej komisie Rady OSN pre ľudské práva Izraelom "bez akéhokoľvek komentovania vzniknutých veľmi vážnych otázok".

 

Experti OSN sa minulý týždeň vyjadrili, že izraelské bezpečnostné jednotky mohli minulý rok počas zásahov proti palestínskym demonštrantom na hranici Izraela s Pásmom Gazy spáchať vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.

 

OSN prešetruje smrť 189 Palestínčanov a podľa expertov je odôvodnené si myslieť, že izraelskí ostreľovači zastrelili deti, zdravotníkov a novinárov napriek tomu, že boli ľahko rozpoznateľní. Izrael tieto obvinenia odmieta a správu považuje za "nepriateľskú, klamlivú a zameranú proti Izraelu".twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies