V stredu sa začne súdny proces v spore medzi Európskou úniou a spoločnosťou AstraZeneca

NETKY.SK • 24 Máj 2021, 15:40 • 2 min
V stredu sa začne súdny proces v spore medzi Európskou úniou a spoločnosťou AstraZeneca

BRUSEL - Európska komisia v stredu v rámci prvého súdneho pojednávania v Bruseli predloží dôkazy o tom, že spoločnosť AstraZeneca nedodržala podmienky zmluvy s Európskou úniou.

slovakia

left justify in out

Na základe kontraktu s farmaceutickým gigantom AstraZeneca počítala Európska únia v počiatočnej fáze s 300 miliónmi dávok vakcíny proti koronavírusu, ktoré mali distribuovať medzi jej 27 členských štátov.

 

img

 

Súčasťou dohody bola možnosť dodania ďalších 100 miliónov dávok. V prvom štvrťroku 2021 však AstraZeneca dodala iba 30 miliónov dávok a tvrdí, že v druhom kvartáli môže poskytnúť iba 70 miliónov, namiesto 180 miliónov, ktoré predtým sľúbila.

 

Mohlo by vás zaujímať: AstraZeneca v EÚ končí! Únia neobnovila s firmou zmluvu o dodávkach vakcín


AstraZeneca predtým prostredníctvom vyhlásenia oznámila, že sa plánuje pred súdom „rázne brániť". Tvrdí, že dohodu plne dodržiavala, pričom dodala, že výroba vakcín je zložitý proces a vyvinula maximálne úsilie na včasné dodanie.

 

Prečítate si tiež: Už je rozhodnuté o zavedení digitálnych certifikátov. Umožnia nám cestovanie počas pandémie

„Chceme, aby súd nariadil spoločnosti doručenie dodatočných 90 miliónov dávok, okrem tých 30 miliónov, ktoré už dodala v prvom štvrťroku,“ uviedol hovorca Európskej komisie Stefan De Keersmaecker.

"Musíme dosiahnuť náš cieľ zaočkovať do tohto leta 70 % dospelej populácie EÚ. A aby sme tento cieľ dosiahli, potrebujeme všetky vakcíny z nášho portfólia, takže je to urgentná záležitosť,“ dodal De Keersmaecker.

Európska komisia síce trvá na tom, že očkovacia látka AstraZeneca zostáva súčasťou jej očkovacej stratégie, no v posledných týždňoch sa od farmaceutickej spoločnosti jednoznačne dištancovala, keď uprednostnila konzorcium Pfizer/BioNTech. Komisia nevyužila možnosť kúpiť ďalších 100 miliónov dávok na základe súčasnej dohody, ktorú uzatvorila so spoločnosťou AstraZeneca.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies