Vojaci si pripomenuli 20. výročie vstupu do NATO za účasti vrchného veliteľa spojeneckých vojsk v Európe

NETKY.SK • 27 Marec 2024, 15:15 • 2 min
Vojaci si pripomenuli 20. výročie vstupu do NATO za účasti vrchného veliteľa spojeneckých vojsk v Európe

Vojaci si v utorok 26. marca za účasti vrchného veliteľa spojeneckých vojsk v Európe (SACEUR), generála Christophera Cavoliho, pripomenuli dvadsiate výročie vstupu Slovenska do Severoatlantickej aliancie.

slovakia

left justify in out

Generál Cavoli pricestoval na návštevu Slovenska pri príležitosti osláv vstupu do Aliancie na základe pozvania generála Daniela Zmeka, náčelníka Generálneho štábu OS SR. „Slovensko bolo za ostatných 20 rokov odhodlaným spojencom plniacim záväzky a v zmenenej bezpečnostnej situácii, kedy sa pozornosť Aliancie sústreďuje na kolektívnu obranu, naďalej takýmto spojencom ostáva,“ uviedol vo svojom príhovore zhromaždeným vojakom generál Cavoli.

Vo svojom vystúpení ďalej vyzdvihol aktívny prístup našich vojakov v operáciách a misiách pod vlajkou NATO, ale aj okamžitú reakciu pri posilňovaní spojeneckej prítomnosti na východnom krídle Aliancie. Posilňovanie obranyschopnosti Aliancie patrí ku kľúčovým prioritám v meniacej sa bezpečnostnej situácii, s cieľom odstrašiť potencionálneho protivníka. Medzi bezpečnostné výzvy, okrem vojny na Ukrajine, patrí aj zhoršujúca sa bezpečnostná situácia na Blízkom východe a v subsaharskej Afrike. Ich dynamický vývoj má dosah na potrebu zvyšovania úrovne pripravenosti ozbrojených síl, ako aj celej spoločnosti, na obranu našej vlasti individuálne a aj v systéme kolektívnej obrany, uviedol vo svojom rozkaze príslušníkom ozbrojených síl pri príležitosti výročia generál Zmeko.

Počas návštevy na pôde Generálneho štábu OS SR, generála Cavoliho prijal podpredseda vlády a minister obrany SR, ktorý sa aj s delegáciou vedenia rezortu zúčastnil slávnostného zhromaždenia.

Druhý deň návštevy generála Cavoliho na Slovensku je venovaný návšteve mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku, kde sa prihovorí prítomným vojakom z Čiech, Nemecka, Slovinska, USA a Španielska, ktorých úlohou je okrem bežného výcviku pripraviť pôdu na rozšírenie skupiny na brigádnu úroveň, zároveň so zmenou vedúcej krajiny.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Barbora Šimkaninová
Zdroj/Foto: Ozbrojené sily Slovenskej republiky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies