Vláda sa na mimoriadnom rokovaní bude venovať očiste justície

NETKY.SK • 28 November 2019, 06:59 • 2 min
Vláda sa na mimoriadnom rokovaní bude venovať očiste justície

BRATISLAVA - Opatreniami na očistenie justície sa bude vo štvrtok zaoberať vláda SR na svojom mimoriadnom rokovaní. Prijať ich chce v skrátenom legislatívnom konaní.

slovakia

left justify in out

Vládny kabinet sa bude zaoberať aj návrhom na skrátenie konania k novele zákona o konflikte záujmov z dielne parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.

 

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v uplynulých dňoch avizoval, že opatrenia na očistenie justície predloží vláda na najbližšiu schôdzu Národnej rady (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní.

 

"Pôjde to teraz ako vládny návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní, aby sme to mohli schváliť počas jednej nasledujúcej schôdze NR SR," povedal.

 

Pellegrini vníma, že aj bez legislatívnych zmien sa začala akási očista súdov, avšak je to podľa neho až na základe tlaku a iných argumentov. "Preto si myslím, že je potrebné tie pozmeňovacie návrhy prijať," podotkol.

 

V súvislosti s očistením justície zvolal predseda vlády v októbri okrúhly stôl. Výsledkom mal byť návrh na zmeny v systéme justície, ktoré by mali pomôcť jednotlivým orgánom pri očistení sa od "závadových" osôb.

 

img

 

Spoločná právna úprava má reflektovať na podozrenia, aké vyplávali na povrch napríklad v súvislosti s kauzou bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti a sudkyne Moniky Jankovskej.

 

Návrh na zmeny mal prísť na októbrovú schôdzu, ale minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) ich nepredložil pre niekoľké nesúhlasné názory.

 

Vláda sa na mimoriadnom rokovaní bude zaoberať aj novelou ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov (tzv. zákon o konflikte záujmov).

 

Ten navrhuje parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Terajší zákon rozširujúci okruh verejných funkcionárov by podľa predkladateľov mohol spôsobiť problémy pri obsadzovaní miest v dozorných a kontrolných orgánoch obchodných spoločností s majetkovou účasťou štátu.

 

Vládny kabinet by sa mal zaoberať aj návrhom, ako má Sociálna poisťovňa zvládnuť priznanie vyšších minimálnych dôchodkov.

 

Zo zákona by sa mal vypustiť parameter kvalifikovaný rok, ktorý je dôležitý pre určenie vyššieho minimálneho dôchodku. Návrh má byť prerokovaný v skrátenom režime. Avizoval to predseda SNS a parlamentu Andrej Danko.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies