Videosystém VAR možno budeme mať aj na slovenských štadiónoch

NETKY.SK • 12 Február 2019, 11:50 • 2 min
Videosystém  VAR možno budeme mať aj na slovenských štadiónoch

BRATISLAVA - Systém videoasistenta rozhodcu (VAR) by sa v blízkej budúcnosti mohol aplikovať aj v slovenských futbalových končinách. Prostredníctvom oficiálneho webu Slovenského futbalového zväzu (SFZ) o týchto plánoch informoval koordinátor spomenutej technologickej novinky Tomáš Mókoš.

slovakia

left justify in out

"Dnes máme moderné štadióny v Dunajskej Strede, Trnave, Žiline, čoskoro oficiálne pribudne národný v Bratislave, na nich sú statické kamery, ktoré dobre pokrývajú hraciu plochu. Ak sa k tomu pridá spoluprácu s televíziou, ktorá na zápas privezie ďalšie štyri živé kamery, s počtom dvanástich kamier je možné už plnohodnotne využiť systém VAR," naznačil Mókoš.

SFZ prvýkrát oficiálne kontaktoval zástupcov Rady medzinárodnej futbalovej asociácie (IFAB) po vlaňajších MS v Rusku a prezentoval záujem zapojiť sa do skupiny krajín využívajúcich systém VAR. Práve IFAB bude vo finálnej fáze posudzovať kvalitu pripravenosti slovenských rozhodcov a na základe jej rozhodnutia bude možné zaviesť VAR do zápasov najvyššej slovenskej súťaže.

 

Ako ďalej informuje web SFZ, v decembri minulého roka zväz zorganizoval prvý VAR workshop pre vybranú skupinu pätnástich popredných rozhodcov a desiatich asistentov. Na ňom Tomáš Mókoš s Ivanom Kružliakom predstavili kolegom VAR protokol a VAR princípy. Intenzívna komunikácia s centrálou IFAB, ktorá je v Zürichu, vyvrcholí na oficiálnom stretnutí zástupcov FIFA a IFAB v dňoch 19. a 20. februára 2019, čo by malo predstavovať akýsi "výkop" pre oficiálne zavedenie VAR na Slovensku.

"Od marca, na základe VAR protokolu, môžu slovenskí rozhodcovia oficiálne začať trénovať a vzdelávať sa na VAR simulátoroch. Táto teoretická a následne praktická fáza môže trvať tri až štyri mesiace. Potom bude potrebné, aby každý rozhodca, zapojený do projektu, absolvoval predpísaný počet zápasov v off-line režime, neskôr v on-line režime. Na základe skúseností a komunikácie s inými asociáciami a pri dodržaní VAR protokolu môže táto prípravná fáza trvať jeden až dva roky. Za istých okolností by bolo možné celý proces urýchliť, ale na to by sme museli mať všetkých plne profesionálnych rozhodcov, čo nemáme. Osobne si myslím, že väčší zmysel má precízne vyškolenie vhodných adeptov, so zabezpečením potrebnej techniky a správne načasovanie zavedenia VAR do súťaže," skonštatoval Tomáš Mókoš.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Roman Bekö
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies