V Slovenskom raji bojujú ochranári s inváznymi druhmi rastlín

NETKY.SK • 21 September 2023, 11:45 • 2 min
V Slovenskom raji bojujú ochranári s inváznymi druhmi rastlín

SPIŠKÁ NOVÁ VES - Počas augusta a septembra pracovníci Správy Národného parku (NP) Slovenský raj aktívne odstraňujú invázne nepôvodné druhy rastlín. Ich rozšírenie zaznamenávajú ochranári najmä v severnej časti územia.

slovakia

left justify in out

Ide o netýkavku žliazkatú, ktorá sa dostáva do A zóny národného parku v Prielome Hornádu. "Semená netýkavky prichádzajú tokom Hornádu z hornej časti rieky, od obcí Hranovnica, Spišský Štiavnik a Betlanovce. Následne rastlina vyrastá v pobrežných partiách kaňonu, ide po prírodnej stránke o mimoriadne cenné územie," uvádzajú ochranári.

 

Problémy tiež spôsobuje zlatobyľ kanadský, ktorý sa vyskytuje na severnom okraji národného parku na hranici so Spišskou kotlinou, v lokalitách Čingov, Ďurkovec, Podlesok. Rastie na neobhospodarovaných plochách, rumoviskách, veľmi častý je v okolí ciest a v priemyselných areáloch v okolí Spišskej Novej Vsi. Tento druh podľa Správy NP v poslednom čase rýchlo expanduje na veľké plochy a vytláča pôvodné rastlinné spoločenstvá.

 

reťou problémovou rastlinou je pohánkovec japonský, ktorý rastie v skupinách a tie sa každým rokom zväčšujú. Dosahuje výšku až okolo tri metre. "Invázne druhy rastlín majú potenciál rýchleho šírenia a vytláčania pôvodných druhov. V národnom parku a hlavne v prísne chránených častiach by sme nemali dopustiť ich rozšírenie. Preto buďme starostliví a likvidujme tieto rastliny na svojich pozemkoch. Odstraňovanie je potrebné pred dozretím semien a ich rozšírením po okolí," dodáva Správa NP.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: NP Slovenský raj Foto:
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies