Premiér Heger telefonoval s nemeckým kancelárom, pozval ho na Slovensko

NETKY.SK • 17 Máj 2022, 13:17 • 2 min
Premiér Heger telefonoval s nemeckým kancelárom, pozval ho na Slovensko

BRATISLAVA – Premiér SR Eduard Heger telefonoval v utorok s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Hovorili spolu o situácii v oblasti energetiky či o Ukrajine.

slovakia

left justify in out

Nemecko je pripravené pomôcť Slovensku s dodávkami plynu. Predseda vlády pozval nemeckého kancelára na návštevu Slovenska. TASR o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády SR. Heger aj nemecký kancelár uviedli, že diverzifikácia zdrojov ropy a zemného plynu je nevyhnutná. Ako jedna z alternatív sa ukazuje skvapalnený zemný plyn, vďaka ktorému by mohol na Slovensko prúdiť väčší objem LNG. Scholz zdôraznil, že budovanie infraštruktúry na dodávky LNG je dôležité nielen pre Nemecko, ale aj pre ďalšie krajiny závislé od surovín z Ruska.

 

img

 

V súvislosti s európskou perspektívou Ukrajiny je Slovensko pripravené pomáhať jej pri napĺňaní prístupových kritérií.

 

„Ak bude mať Ukrajina záujem, podelíme sa o naše vlastné skúsenosti s prístupovým procesom do Európskej únie (EÚ). Vidíme, ako prezident Zelenskyj vytrvalo vedie svoj ľud v boji za udržanie nezávislosti,“ povedal Heger. Dodal, že vďaka tejto skúsenosti má Ukrajina veľkú príležitosť vybudovať po vojne plne demokratickú spoločnosť založenú na hodnotách právneho štátu. Únia musí byť pre Ukrajinu silným spojencom, zhodli sa predstavitelia Slovenska a Nemecka.

 

img

 

Predseda vlády zároveň Scholza informoval, že od 1. júla Slovensko preberá predsedníctvo v dvoch významných stredoeurópskych zoskupeniach, a to vo Vyšehradskej štvorke a v Slavkovskom formáte. Súčasťou agendy slovenského predsedníctva bude otázka, ako môže stredná Európa prispieť k posilneniu EÚ v novej geopolitickej situácii.

 

img

 

„Nemecko nie je len významným partnerom Slovenska v oblasti ekonomiky, Nemecko je pre nás významným partnerom aj v obrannej oblasti a veľmi si vážime ochotu Nemecka poskytnúť nám obrannú techniku v prípade, ak si to situácia vyžiada,“ poznamenal premiér. Obe krajiny majú podľa neho záujem udržiavať výborné vzájomné vzťahy.

 

Možno vás zaujme: Vstup Fínska a Švédska do NATO nebude veľkou zmenou, vyhlásil Lavrovtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies