Vláda chce zvyšovať minimálnu mzdu. Šéf SNS si kladie podmienky

NETKY.SK • 3 Júl 2024, 15:08 • 2 min
Vláda chce zvyšovať minimálnu mzdu. Šéf SNS si kladie podmienky

BRATISLAVA - Minimálna mzda by sa mala zvyšovať. Taký je názor štátu, resp. vládnej koalície, ktorá o tomto kroku momentálne rokuje. Proces má však brzdiť predseda SNS Andrej Danko, ktorý si kladie podmienky.

slovakia

left justify in out

Podpredseda parlamentu totiž chce, aby zároveň s minimálnou mzdou rástli aj minimálne dôchodky. Ich výška sa okrem toho nemá odvíjať od životného minima, ale od priemernej mzdy.

Od januára by sa podľa Dankovho návrhu zvýšila najnižšia penzia za 30 rokov dôchodkového poistenia o viac ako 74 eur na 471,90 eur.

V súčasnosti dostáva minimálny dôchodok viac než 85-tisíc ľudí, pričom jeho výška závisí od počtu odpracovaných rokov. Naviazanie minimálneho dôchodku na priemernú mzdu by spôsobilo jeho rýchly nárast na úroveň, ktorú by pomalší rast podľa sumy životného minima dosiahol až po niekoľkých rokoch.

Situáciu, že by SNS blokovala zvýšenie minimálnej mzdy, pokiaľ nebudú splnené jej podmienky, však označil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš za nepravdepodobnú. Zmena "minimálky" totiž už prešla medzirezortným pripomienkovým konaním a jej úprava sa nachádza aj v Programovom vyhlásení vlády, za ktorú hlasovala aj Dankova strana.

"V PVV, za ktoré hlasovala aj SNS, je jasne zakotvené nové nastavenie minimálnej mzdy. Chcem zdôrazniť, že minimálne dôchodky sa rozmrazili a opäť začali valorizovať v minulom roku, a to na základe úspešného návrhu strany Hlas-SD. Napĺňanie programového vyhlásenia vlády a dodržiavanie koaličných dohôd je elementárnym základom fungovania každej vládnej koalície," uviedol Tomáš v reakcii na vyjadrenie lídra SNS.

"Som rád, že parlament schvaľuje vládne zákony, čo potvrdzuje funkčnosť vládnej koalície. Pevne verím, že podporu rovnako získa aj novela zákona o minimálnej mzde," vyhlásil tiež Tomáš.

Šéf rezortu práce doplnil, že dopady minimálnej mzdy na štátnu a verejnú správu, ako aj na podnikateľský sektor, sú už dlhodobo známe a vyčíslené. Zmienil tiež, že novela zákona o minimálnej mzde prešla pripomienkovaním, diskusiou na tripartite a čaká na predloženie vláde.

V utorok Danko vyhlásil, že vládna koalícia je stabilná a odmietol tvrdenia, že by SNS blokovala návrhy na zvýšenie minimálnej mzdy. Zdôraznil, že rokovania v Národnej rade SR prebiehajú bez problémov a vládne návrhy sú schvaľované.

Pri téme minimálnej mzdy zdôraznil, že čakajú na vyčíslenie dôsledkov pre štátny rozpočet. Povedal, že pri zostavovaní rozpočtu môže SNS požadovať úpravu minimálnych dôchodkov. Podľa Danka je debata o tomto otázkou pre koaličnú radu a vyjadril nádej na skorý návrat premiéra Roberta Fica (Smer-SD).twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: teraz.sk, Foto: hnonline.sk
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies