V Ružomberku čakajú mestskú autobusovú dopravu od 1. júla zmeny

NETKY.SK • 28 Jún 2024, 14:32 • 2 min
V Ružomberku čakajú mestskú autobusovú dopravu  od 1. júla zmeny

RUŽOMBEROK - Mesto predčasne ukončilo zmluvu s prevádzkovateľom MAD Blaguss Slovakia. Dopravné služby však bude poskytovať naďalej, kým samospráva vo verejnom obstarávaní nenájde nového dopravcu.

slovakia

left justify in out

Mestskú autobusovú dopravu (MAD) v Ružomberku čakajú od 1. júla zmeny. Začína sa prázdninový režim a niektoré linky budú optimalizovať.  

"Zmeny sa dotknú najmä menej využívaných liniek autobusov v okrajových častiach, na nosných linkách nastanú zmeny v popoludňajšej špičke z 20-minútového na 30-minútový takt," priblížil hovorca Ružomberka Vladimír Miškovčík.

Mesto predčasne ukončilo zmluvu s prevádzkovateľom MAD Blaguss Slovakia. Dopravné služby však bude poskytovať naďalej, kým samospráva vo verejnom obstarávaní nenájde nového dopravcu. Dôvodom na ukončenie spolupráce je zámer zefektívniť a optimalizovať MAD v meste.

V prechodnom období bude autobusová doprava zabezpečovaná s niekoľkými zmenami. "Najdôležitejšou je zníženie rozsahu poskytovaných služieb MAD, čo v praxi znamená redukciu liniek, ktoré boli cestujúcimi využívané minimálne. Na linkách 2 a 3, ktoré sú ťažiskové pre MAD a tvoria základ dopravy, nastali zmeny iba v popoludňajšej špičke z 20-minútového na 30-minútový takt," vysvetlil Miškovčík.

Podľa ružomberského primátora Ľubomíra Kubáňa je aktuálna optimalizácia liniek na úrovni asi 18 %, čo znamená redukciu výkonu o viac ako 117 000 kilometrov. Autobusy tak ročne prejdú asi 520 000 kilometrov oproti súčasným viac ako 636 000.

"Zmeny by mali cestujúci pocítiť len minimálne a výrazne sa nedotknú využívaných liniek a špičiek najmä ráno, keď deti cestujú do školy a rodičia do práce. Nikto z nás nemá záujem prevádzkovať MAD, ktorá nevyhovuje cestujúcim a nebudú ju využívať. Naopak, v nasledujúcom období sa chceme viac zamerať na podporu a motiváciu k využívaniu hromadnej dopravy," podotkol Kubáň.

Primátor avizoval aj ďalšie zmeny, ktoré budú súčasťou prechodného obdobia v MAD. Mesto i dopravca sa zamerajú na dôslednejšiu kontrolu výberu cestovného, a to aj náhodnými kontrolami za účasti príslušníkov mestskej polície. Do dopravy by mali byť v nasledujúcom období zaradené aj ďalšie tri hybridné autobusy, ktoré podľa predpokladov dopravcu znížia emisie o 13 %.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Mesto Ružomberok, Foto: imhd.sk
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies