V košickej zoo sa narodili štyri mláďatá tučniakov jednopásych

NETKY.SK • 8 Júl 2020, 16:30 • 2 min
V košickej zoo sa narodili štyri mláďatá tučniakov jednopásych

KOŠICE – Štyri mláďatá tučniakov jednopásych sa v uplynulých dňoch vyliahli v košickej zoologickej záhrade.

slovakia

left justify in out

O tom za zoo informovala Eva Malešová s tým, že tieto nelietavé vtáky pochádzajúce z Južnej Ameriky chovajú ako jediná zoo na Slovensku.

 

Štyri páry rodičov

„Na svet ich priviedli štyri osvedčené páry, dva z nich tu odchovanej druhej generácie,“ uviedla v súvislosti s novými prírastkami. Košická zoo chová tučniaky dvanásty rok, od roku 2010 odchovali 40 mláďat.

 

Takmer polovica sa stala základom chovu tučniakov v iných zoologických záhradách. Pred tromi rokmi skončili štyri jedince v poľskej zoo Krakow a ďalších 11 pred niekoľkými mesiacmi odcestovalo do Chorzówa pri Katoviciach.

 

„V súčasnosti tvorí košický kŕdeľ tučniakov 18 jedincov, v ktorých sedem je z vlaňajšieho chovu a tri tučniaky, ktoré prišli na osvieženie krvi v máji z francúzskej zoo Beauval,“ dodala s tým, že medzi návštevníkmi sú tučniaky mimoriadne obľúbené.

 

Tučniaky jednopáse sú podľa nej pozoruhodné svojím spôsobom plávania. Pod vodou mávajú krídlami, čo pripomína lietanie. Patria k  zraniteľným druhom, vo svete sú zaradené do tretieho stupňa ohrozenia. Podľa Malešovej ich počet klesá najmä pre rybolov, klimatické zmeny i masívnu ťažbu guana – trusu, ktoré sa používa ako hnojivo.

 

Záchranný program

Zoo Košice patrí v rámci Únie českých a slovenských zoologických záhrad k úspešným chovateľom, od polovice roka 2018 koordinuje chov tučniakov jednopásych v ľudskej opatere v Európskej asociácii zoologických záhrad a akvárií – koordinátorom sa stal hlavný zoológ košickej zoo Patrik Pastorek.

 

„Základ záchranného programu vychádza z plemennej knihy, ktorá eviduje 2500 jedincov vo vyše 100 inštitúciách hlavne z Európy. Medzi členmi sú však aj inštitúcie z Ruska, Izraela, Singapuru a Spojené arabské emiráty. Veľmi dôležitá je aktualizácia plemennej knihy. Hlavným poslaním je koordinácia chovu tučniakov v zoologických záhradách a kvôli diverzite génov je to vytváranie odporúčaní na presuny,“ povedal.

 

Dodal, že súčasťou tejto práce je aj poradenská činnosť pre nových chovateľov, aktualizácia plemennej knihy a podpora projektov in situ - projektov na záchranu tučniakov v mieste ich prirodzeného výskytu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies