VIDEO: Obrovské nešťastie v Izraeli! Počas náboženských osláv prišlo o život viac ako 40 ľudí

NETKY.SK • 30 Apríl 2021, 09:29 • 2 min
VIDEO: Obrovské nešťastie v Izraeli! Počas náboženských osláv prišlo o život viac ako 40 ľudí

JERUZALEM - V tlačenici na náboženských oslavách v severnom Izraeli zomrelo najmenej 44 ľudí a zhruba 150 utrpelo zranenia. Je to jedno z najhorších civilných nešťastí v Izraeli.

slovakia

left justify in out

Mohla za to polícia? 

Tlačenica vznikla počas osláv sviatku Lag ba-omer na hore Meron, na ktorých sa zúčastnili desiatky tisíc ľudí, prevažne ultraortodoxných židov. Podľa svedkov aj záberov z miesta sa mnoho ľudí snažilo odísť z miesta cez úzky krytý priechod, keď na konci priechodu začali na seba na vlhkých kovových schodoch padať. Denník Haaretz citoval svedkov, ktorí uviedli, že ľuďom v rýchlom odchode bránili policajné barikády.

 

 

Prekročená kapacita 
Médiá odhadujú, že tento rok sa na oslavách zišlo zhruba 100-tisíc ľudí. Riaditeľ záchrannej služby Hatzalah Eli Beer sa pre Armádne rádio vyjadril, že miesto bolo vybavené na zhruba štvrtinu z reálneho počtu účastníkov a počet obetí určil na skoro 40. Do piatka rána ďalšia záchranná služba Zaka stanovila počet obetí na 44. Hovorca záchrannej služby Magen David Adom Zaki Heller zase priblížil, že hospitalizovali 150 zranených ľudí, pričom šiesti z nich boli v kritickom stave. Armáda vyslala zdravotníkov a záchranné tímy s vrtuľníkmi, aby pomohli záchranárom na mieste.

 

img


Premiér Benjamin Netanjahu nazval udalosti v Merone "veľkou tragédiou" a uviedol, že sa každý modlí za obete.

 

Každoročné oslavy 
Lag ba-omer každý rok pritiahne desiatky tisíc ľudí, ktorí si chcú uctiť rabína Šim'ona bar Jochaja, mudrca a mystika z 2. storočia, ktorý je na hore Meron pochovaný. Davy ľudí si počas osláv zapaľujú vatry, modlia sa a tancujú. Tento rok boli oslavy prvým veľkým náboženským zhromaždením, ktoré sa uskutočnilo legálne po uvoľnení pandemických obmedzení.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies