V Maďarsku schválili vakcínu Sputnik V

NETKY.SK • 8 Február 2021, 07:32 • 2 min
V Maďarsku schválili vakcínu Sputnik V

BUDAPEŠŤ – Maďarské úrady dali zelenú ruskej vakcíne Sputnik V proti ochoreniu Covid-19.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

V nedeľu o tom informoval minister zdravotníctva Miklós Kásler. Maďarské centrum pre verejné zdravie podľa ministra úspešne ukončilo všetky previerky ruskej vakcíny.

 

Sputnik V prešiel v Maďarsku schvaľovaním

Očkovanie Sputnikom V sa tak spustí ešte pred samotným schválením ruskej vakcíny Európskou liekovou agentúrou (EMA), ktorá zatiaľ neeviduje žiadosť Ruska o jej povolenie.

 

Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó v utorok oznámil, že do krajiny dorazilo prvých 40 tisíc vakcín Sputniku V. „Zaočkujeme ňou 20 tisíc ľudí,“ pripomenul minister.

 

Prečítajte si tiež: Matovič nevylúčil výrobu ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensku

 

Tiež potvrdil, že v priebehu troch mesiacov dodá Moskva v ďalších troch várkach dva milióny kusov tejto očkovacej látky. Takéto množstvo by malo stačiť na to, aby sa k vakcíne dostalo milión ľudí.

 

V krajine dali zelenú aj čínskej vakcíne

Šéf maďarskej diplomacie skonštatoval, že centrálne objednávanie vakcín Európskou úniou zlyhalo. „To ohrozuje životy ľudí a odďaľuje spustenie ekonomiky. Preto sme sa snažili získať vakcíny z iných zdrojov,“ povedal Szijjártó.

 

Maďarské úrady koncom januára predbežne schválili aj očkovaciu látky čínskej spoločnosti Sinopharm.

 

S firmou už uzavreli dohodu o nákupe 5 miliónov dávok. V Maďarsku sú okrem Sputniku V už povolené tiež vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech, ModernaAstraZeneca.

 

Mohlo by vás zaujímať: Doteraz schválené vakcíny proti COVID-19. Na akom princípe fungujú, a aká je ich účinnosť a cena?twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies