Vianočné sviatky bude tráviť za mrežami približne 10-tisíc väzňov

NETKY.SK • 24 December 2014, 10:22 • 2 min
Vianočné sviatky bude tráviť za mrežami približne 10-tisíc väzňov

BRATISLAVA - Približne 10.000 väzňov strávi vianočné sviatky, Silvester a Nový rok vo väzení za mrežami.

slovakia

left justify in out

Na začiatku tohto týždňa sa v slovenských väzniciach nachádzalo 1342 obvinených a 8719 právoplatne odsúdených. Vo všetkých ústavoch sa pripravujú mimoriadne ponukové listy a plány kultúrno-osvetovej činnosti, v ktorých sú rôzne aktivity pre obvinených a odsúdených zamerané na spokojné a príjemné prežitie vianočných a novoročných sviatkov.
     

"Pod vedením personálu ústavu, najmä pedagógov a samostatných referentov režimu obvinení a odsúdení pripravujú kultúrne programy zamerané na vianočné zvyky a tradície, rôzne športové podujatia a rovnako vianočnú výzdobu. Obvinení a odsúdení sa môžu počas vianočných a novoročných sviatkov zúčastniť vianočných turnajov, napr. šachového, stolnotenisového, žolíkového, turnaja v sudoku, turnaja v šípkach, turnaja vo futbale, turnaja v hre 'Človeče, nehnevaj sa', ale aj vianočných vedomostných kvízov. V niektorých ústavoch sú v programe zahrnuté aj prednášky a besedy na tému napríklad 'Narodenie Ježiša', 'Vianočné tradície', 'Novoročné priania', 'Advent a posolstvo', 'Adam a Eva' a pod. V Ústave na výkon trestu odňatia slobody Nitra-Chrenová (ide o čisto ženskú väznicu-poznámka TASR) je tradíciou v mesiaci december pečenie vianočných perníkov, tohto roku v ústave odsúdené súťažia o 'Najkrajšiu pohľadnicu'," priblížil TASR riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.
     

V Ústave na výkon trestu odňatia slobody a Ústave na výkon väzby Ilava majú v ponuke koncert ústavnej hudobnej skupiny Mrežovanka. V Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Prešov v Oddelení výkonu trestu s miestom výkonu služby v Sabinove sa uskutoční vystúpenie country gospelovej hudobnej skupiny Nádej. V Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Nitra majú odsúdené ženy možnosť zúčastniť sa Silvestrovského karnevalu a modelovaní zo slaného cesta. Tradične majú odsúdení pripravený bohatý vianočný program v Ústave na výkon trestu odňatia slobody pre mladistvých Sučany. Už začiatkom decembra mali odsúdení možnosť na spoločnej aktivite vyrobiť adventné vence. Počas Štedrého dňa sa uskutočnia zvykoslovné tradície, budú sa spievať koledy. Na 1. sviatok vianočný sa uskutoční Vianočný turnaj v stolnom tenise a počas 2. sviatku vianočného sa uskutočnia v telocvični ústavu športové aktivity "Zimné hry mladistvých" a "Zimné hry dospelých". Počas hier budú odsúdení súťažiť v behu prekážkovou dráhou, v šplhu, v minifutbale, v skákaní vo vreci a ďalších disciplínach. V ústave sa uskutoční aj vianočný koncert orchestra Farnosti Dona Bosca. Informoval ďalej Baláž.
     

V otvorenom oddelení pri Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave sa počas vianočných sviatkov uskutoční vianočný gitarový koncert a výstava rezbárskych prác odsúdených. Zároveň sa odsúdení z otvoreného oddelenia zúčastnia v rámci vychádzky na svätej omši v kostole Blumentál.
     

Počas Vianoc a Nového roka sa upravuje vo všetkých ústavoch aj režim dňa, najmä doba sledovania televízneho vysielania, ktorá je dlhšia ako v bežné dni. Kultúrno-osvetové aktivity prispievajú k spríjemneniu života väznených osôb počas Vianoc, ovplyvňujú a motivujú ich k zmenám, v ktorých sa prejavuje najmä ľudská spolupatričnosť.
     

Približne 200 väzňov bude mať možnosť počas vianočných sviatkov, Silvestra a Nového roka opustiť väzenie. Riaditelia jednotlivých slovenských väzníc udelili pred sviatkami 117 väzňom mimoriadne voľno na opustenie ústavu, dvom umožnili opustenie ústavu a 82 zase povolili vychádzku mimo ústavu. Ku koncu tohto týždňa sa v slovenských väzniciach nachádzalo 1365 obvinených a 8755 právoplatne odsúdených. Dodal ďalej riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa ZVJS.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies