Severovýchodnú časť Brazílie sužujú rozsiahle záplavy

NETKY.SK • 29 December 2021, 06:13 • 2 min
Severovýchodnú časť Brazílie sužujú rozsiahle záplavy

BRAZÍLIA – Dovedna 116 miest v severovýchodnom brazílskom štáte Bahia bolo v utorok v stave pohotovosti následkom záplav spôsobených intenzívnymi dažďami, ktoré túto oblasť sužujú od konca novembra. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

slovakia

left justify in out

Záplavy hlási najmenej päť ďalších brazílskych zväzových štátov na severe a juhovýchode krajiny, najviac zasiahnutým je však Bahia. Záplavy tu ovplyvnili viac než 400 000 ľudí, pričom najmenej 31 500 z nich prišlo o domov a 31 000 bolo vysídlených, vyplýva z oficiálnych údajov miestnej vlády.

 

img

 

Vysoká voda si od začiatku decembra vyžiadala najmenej 20 obetí a 358 zranených. Podľa brazílskeho Národného centra pre monitorovanie a varovanie pred prírodnými katastrofami sužuje Bahiu najintenzívnejšie obdobie dažďov za uplynulých 32 rokov. V južnej časti tohto štátu zaznamenali päťkrát vyšší úhrn zrážok, ako je bežné v tomto ročnom období. Guvernér Bahie Rui Costa v rozhovore pre miestnu rozhlasovú stanicu prirovnal silné dažde k „bombardovaniu“. Uviedol tiež, že záplavy v niektorých mestách zničili zásoby proticovidových vakcín.

 

Príslušník civilnej obrany tohto zväzového štátu navyše upozornil, že najmenej piatim priehradám v Bahii hrozí pretrhnutie. Záplavy zároveň zničili mnohé mosty a cesty, ktoré boli provizórne opravené, aby mohla do štátu prúdiť humanitárna pomoc. Federálna vláda doteraz vyčlenila na pomoc Bahii 80 miliónov brazílskych realov (12,6 milióna eur).

 

Možno vás zaujme: Grónsko zasiahli vysoké teplotytwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies