V zmodernizovaných školách na Zemplíne sa budú učiť nové predmety

NETKY.SK • 24 August 2010, 12:18 • 2 min
V zmodernizovaných školách na Zemplíne sa budú učiť nové predmety

V zmodernizovaných školách na Zemplíne sa budú učiť nové predmety

slovakia

left justify in out

Žiakov viacerých základných škôl (ZŠ) na území Zemplína čaká v septembri po opätovnom návrate do školských lavíc niekoľko zmien. Mnohé vzdelávacie inštitúcie úspešne dokončili rekonštrukciu svojich priestorov, dovybavili učebne novou technikou a pripravili niekoľko noviniek aj v súvislosti so vzdelávacím procesom.
      "Rekonštrukciu našej školy za približne 1,9 milióna eur sme začali realizovať ešte počas minuloročných letných prázdnin. V krátkom čase ešte dokončíme opravu telocvične a vykonáme úpravu exteriéru," uviedla pre TASR riaditeľka ZŠ Okružná 17 v Michalovciach Eleonóra Kanócová. Ako poznamenala, objekt školy je vybavený novými oknami, strechou a modernizáciou prešlo aj jej opláštenie. Z projektových prostriedkov sa zároveň vybudovali sociálne zariadenia a zakúpilo 13 nových počítačov pre učebňu informatiky. Od septembra sa budú žiaci vzdelávať aj prostredníctvom štyroch nových interaktívnych tabúľ, z vlastných zdrojov zakúpila škola aj nový nábytok.
      Kanócová informovala, že v súvislosti s ustanovením zákona o štátnych symboloch si tieto už objednali a v týchto dňoch očakávajú ich dodávku. Hneď po tom, ako ich dostanú, pristúpia k ich inštalácii.
      Úspešnú modernizáciu školského zariadenia za takmer 1 milión eur zavŕšila počas tohto leta aj Základná škola Hrnčiarska 13 v Humennom. Rekonštrukciou prešiel systém vykurovania, telocvičňa, školská kuchyňa, sociálne zariadenia a celý objekt sa zároveň zateplil. Novinkou, ktorú prinesie tento rok, je aj otvorenie školského strediska záujmovej činnosti. "Ide o skvalitnenie formy krúžkových aktivít. Na základe získaných dotácií od štátu si budeme môcť zaplatiť napríklad ďalších fundovaných vedúcich krúžkov, môžu to byť teda nielen naši učitelia, ale aj záujemcovia z radov rodičov či odborníkov," priblížil riaditeľ školy Rudolf Klikušovský. Podľa jeho slov sa to týka tak športových, ako aj jazykových či umeleckých krúžkov.
      Škola počas tohto roka zavádza zároveň do vyučovania nové predmety, a to mediálnu výchovu v triedach piateho a šiesteho ročníka pre mimoriadne nadané deti a environmentálnu výchovu pre žiakov druhého stupňa. Štátne symboly sa chystajú namontovať v priestoroch školského zariadenia tento týždeň.
      Zmeny vo vyučovacom procese plánuje od školského roka 2010/2011 uplatniť aj Základná škola Komenského 1 v Michalovciach. "Pre deti sme chceli urobiť niečo nové a zaujímavé. Novinka sa dotkne žiakov prvého ročníka. V rámci nášho školského vzdelávacieho programu sme pre nich pripravili počas týždňa dve hodiny anglického jazyka. V angličtine bude prebiehať aj výučba hravej matematiky a hravého bádania, ktoré sa podobá prírodovede," informoval TASR riaditeľ školy Severín Činčár. Dodal, že v tom istom cudzom jazyku prebehne aj vzdelávanie v predmete pod pracovným názvom muzikolam. "Žiaci sa naučia básničky, piesne a zameriame sa aj na rôzne pohybové aktivity," priblížil Činčár. Od septembra sa budú žiaci prvého ročníka zároveň vzdelávať v dvoch zrekonštruovaných učebniach vybavených interaktívnymi tabuľami. "Na obe triedy sme použili z vlastných zdrojov a s pomocou sponzorov viac ako 10.000 eur," spresnil riaditeľ.
      Podobne ako aj niektoré iné školy i ZŠ Hrnčiarska zatiaľ nepristúpila k osadeniu štátnych symbolov. "Objednali sme si ich, očakávame, že nám budú dodané dnes, najneskôr zajtra," uzavrel Činčár.
      Riaditeľom troch základných škôl neprekáža zámer novej vlády, aby boli ich športové areály v budúcnosti prístupné žiakom aj mimo vyučovacích hodín. Podľa viacerých názorov je však potrebné vyriešiť financovanie takéhoto kroku, ktorý si v prípade dozoru nad študentmi pravdepodobne vyžiada ďalšie náklady na personálne zabezpečenie a prejaví sa aj vo zvýšených výdavkoch na údržbu jednotlivých športovísk.  

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies