Už je rozhodnuté o zavedení digitálnych certifikátov. Umožnia nám cestovanie počas pandémie

NETKY.SK • 21 Máj 2021, 08:03 • 2 min
Už je rozhodnuté o zavedení digitálnych certifikátov. Umožnia nám cestovanie počas pandémie

BRATISLAVA - Európska únia, Rada EÚ i Európska komisia vo štvrtok dosiahli predbežnú dohodu o zavedení digitálnych certifikátov umožňujúcich cestovanie v rámci únie pod názvom „EU Digital COVID Certificate“.

slovakia

left justify in out

O odsúhlasenom znení sa bude hlasovať 26. mája vo Výbore Európskeho parlamentu pre občianske slobody. Ak ho tento výbor schváli, predložia ho na schválenie v pléne počas prvého júnového plenárneho zasadnutia, čo bude okolo 7. - 10. júna.

 

img

 

Kedy bude platný?
Španielsky europoslanec a šéf Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody Juan Fernando López Aguilar na štvrtkovej večernej tlačovej konferencii zdôraznil, že doklad bude podľa dohody platný až od 1. júla.

 

„Aj keď dnes dosiahnutá dohoda úplne nespĺňa požiadavky EP, určite znamená výrazné zlepšenie súčasného stavu pre milióny občanov EÚ. EÚ Digital COVID Certificate obnoví voľný pohyb v rámci EÚ, pretože členské štáty začnú rušiť obmedzenia voľného pohybu po Európe. Táto dohoda je prvým krokom k uvedeniu schengenského priestoru do správnych koľají,“ povedal López Aguilar.

 

img


„Biely dym pre EU Digital COVID Certificate. Tvrdé rokovania, ale dobrý výsledok. Vďaka tomu bude cezhraničné cestovanie v Európe oveľa jednoduchšie a priamočiarejšie,“ napísal na sociálnej sieti Twitter holandský europoslanec Jeroen Lenaers.

 

Forma certifikátu
Samotný certifikát bude k dispozícii v digitálnom alebo papierovom formáte. Bude obsahovať potvrdenie o tom, že jeho držiteľ bol očkovaný proti koronavírusu, alebo má nedávny negatívny výsledok testu, alebo sa zotavil z infekcie. Oficiálna stránka Európskeho parlamentu uviedla, že v praxi to budú tri odlišné certifikáty. Nariadenie EÚ o uvedených digitálnych certifikátoch by malo platiť 12 mesiacov.

 

Určite si prečítajte: Minister Korčok oceňuje snahu rezortu zdravotníctva dohnať zameškané v súvislosti s COVID certifikátmi


Z tejto dohody sa tešila i predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej je certifikát „kľúčovým stavebným kameňom na ceste k obnoveniu bezpečného a ľahkého cestovania po celej Európskej únii“.

 

Záväzok komisie

Komisia sa zaviazala zmobilizovať najmenej 100 miliónov eur na zakúpenie testov na zistenie prítomnosti koronavírusu za účelom vydávania spomenutých digitálnych certifikátov. V prípade potreby by mohli uvoľniť aj vyššiu sumu ako uvedených 100 miliónov eur.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies