V oblasti Karibského mora sa testuje platba digitálnou menou

NETKY.SK • 2 Apríl 2021, 12:46 • 2 min
V oblasti Karibského mora sa testuje platba digitálnou menou

SAN JUAN - Východný Karibik vytvoril vlastnú formu digitálnej meny, ktorá by mala pomôcť urýchliť transakcie a slúžiť ľuďom bez bankových účtov.

slovakia

left justify in out

Testuje sa na štyroch miestach 

Centrálna banka východného Karibiku uviedla, že DCash je prvou takouto menou zavedenou niektorou zo svetových menových únií. V spolupráci s centrálnou bankou ju vytvorila barbadoská spoločnosť Bitt. V rámci pilotného programu už DCash funguje v štyroch krajinách - Svätá Lucia, Grenada, Antigua a Barbuda a Svätý Krištof a Nevis.

 

img


DCash je na rozdiel od kryptomien emitovaný oficiálnou centrálnou bankou a má pevnú hodnotu viazanú na existujúci východokaribský dolár používaný vo veľkej časti tohto regiónu. "Je to míľnik v histórii menových nástrojov," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Bitt Brian Popelka.

 

img

 

Možný problém? 
Cieľom projektu je dosiahnuť 50-percentné zníženie používania hotovosti do roku 2025. Niektorí odborníci sa však obávajú, že digitálna mena vydávaná menšími krajinami by sa mohla nakoniec použiť ako prostriedok na nezákonné činnosti vrátane financovania terorizmu a prania špinavých peňazí.

 

Ako to funguje?

Systém umožňuje používateľom aj bez bankových účtov, ale so smartfónom so stiahnutou aplikáciou, uskutočňovať platby prostredníctvom QR kódu. Tí, ktorí nemajú bankové účty, sa môžu obrátiť na nebankovú finančnú inštitúciu alebo oficiálne schváleného agenta, ktorý overí informácie o osobe a potom schváli peňaženku DCash.

 

img

 

Takáto osoba by potom mohla ísť do supermarketu alebo iného obchodu, kde dá pokladníkovi hotovosť a tá sa následne uloží ako digitálna mena v jej peňaženke.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies