Stavebníctvo zaostávalo aj v marci za vlaňajškom. Spomalila sa výstavba budov aj práce na inžinierskych stavbách

NETKY.SK • 10 Máj 2024, 10:30 • 2 min
Stavebníctvo zaostávalo aj v marci za vlaňajškom. Spomalila sa výstavba budov aj práce na inžinierskych stavbách

BRATISLAVA - Stavebná produkcia opäť prehĺbila svoje zaostávanie, v marci 2024 medziročne klesla o 9,4 %. Prispela k tomu najmä o desatinu nižšia domáca nová výstavba. Z pohľadu výrobného zamerania spomalila výstavba budov a dvojciferne sa prepadli aj práce na inžinierskych stavbách. Nedarilo sa ani stavebným prácam v zahraničí.

slovakia

left justify in out

Produkcia stavebníctva v marci tvorila hodnotu 484,3 mil. eur a v porovnaní s minuloročným marcom sa znížila o 9,4 %. Segment stavebníctva tak evidoval jej pokles už štvrtý mesiac po sebe. Po zohľadnení sezónnych vplyvov stavebná produkcia  medzimesačne poklesla o 7,5 %.

Štatistický úrad SR upozorňuje, že od údajov za január 2024 boli mesačné údaje za oblasť stavebníctva prepočítané v celom časovom rade z dôvodu metodických úprav – Zmena bázického obdobia a zatrieďovanie podľa činnostných jednotiek podniku. Zmena sa dotkla aj ukazovateľov ďalších odvetvových štatistík.

Zaostávanie domácej produkcie ovplyvnili medziročné poklesy stavebných prác v dominantnej oblasti odvetvia – v novej výstavbe o 10,2 % a tiež v opravách a údržbe o 4,9 %. Stavebná produkcia v tuzemsku tvorila necelých 90 % celkového výkonu stavebníctva.

Z hľadiska výrobného zamerania výstavba budov klesla o 8,1 %. Práce na inžinierskych stavbách, kam patrí aj výstavba diaľnic, sa prepadli o 15,5 %, čo bolo najviac od januára 2022.

Celkový výsledok stavebnej produkcie nevylepšili ani práce v zahraničí, skončili v dvojcifernom mínuse, o 16,5 %. Ich podiel na celkovej produkcii len mierne prevýšil 10 %.

V súhrne za tri mesiace roka 2024 stavebná produkcia predstavovala objem 1,3 mld. eur a medziročne klesla o 6,6 %. V mínuse boli všetky jej zložky. Dominantná tuzemská nová výstavba sa znížila o 7,8 %, opravy a údržba o 0,4 % a ostatné práce až o 11,6 %.

V členení podľa výrobného zamerania stavebná produkcia z výstavby budov vykázala pokles o 5,5 % a práce na inžinierskych stavbách o 10 %.

V súhrne prvých troch mesiacov bol objem stavebných prác v zahraničí medziročne nižší o 11,7 %.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Štatistický úrad SR, Foto: Freepik (ilustračné foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies