V Nemecku rastie počet rádioaktívnych diviakov

NETKY.SK • 19 August 2010, 12:23 • 2 min
V Nemecku rastie počet rádioaktívnych diviakov

V Nemecku rastie počet rádioaktívnych diviakov

slovakia

left justify in out

Aj takmer štvrťstoročie po jadrovej katastrofe v Černobyle sa v Nemecku vyskytujú tisíce rádioaktívnych diviakov a ich počet stále rastie.
      Problém je aktuálny najmä v južných nemeckých regiónoch, najviac zasiahnutých rádioaktívnym mrakom z Černobyľu. Ide o niektoré oblasti spolkových krajín Bavorsko a Bádensko-Württembersko.
      S postupom času už zamorenie nepredstavuje problém pre poľnohospodársku výrobu. V lesnej pôde sú však stále vysoké množstvá rádioaktívneho cézia Cs-137 s polčasom rozpadu približne 30 rokov.
      Cézium sa postupne dostáva hlbšie do pôdy a v súčasnosti sa nachádza práve vo vrstve, v ktorej rastú huby hľuzovky s podzemnými plodnicami, obľúbené pochúťky divých svíň.
      Vďaka zloženiu jedálnička a intenzívnemu prehrabávaniu pôdy patria diviaky medzi živočíchy najviac ovplyvnené dlhodobými dôsledkami černobyľskej havárie z roku 1986.
      V mäse diviakov ulovených v Nemecku sa preto často zistí radiácia, predstavujúca riziko pre potenciálnych konzumentov. Kontaminované diviaky sa musia podľa nariadenia úradov zlikvidovať.
      Nemecká vláda preto poskytuje lovcom štedré kompenzácie. Vlani ich vyplatila v rekordnej výške 425.000 eur. Pred desaťročím išlo len o 25.000 eur.
      "Na príčine je rastúci počet diviakov, a tým aj rastúce množstvo ulovených jedincov a kontaminovaného mäsa," vysvetlil  hovorca spolkového ministerstva životného prostredia Thomas Hagbeck.
      Diviačie populácie v Nemecku za posledné roky narástli štvor- až päťnásobne, k čomu prispievajú klimatické zmeny. Podobný trend je badateľný aj vo Francúzsku a v Poľsku.
      Vlani nemeckí poľovníci ulovili 2000-4000 diviakov, v mäse ktorých presiahla rádioaktivita povolený limit 600 becquerelov na kilogram. Pred desaťročím išlo iba o 125-250 kusov.
      Poľovníci aj úrady však zdôrazňujú, že žiadne problematické mäso sa v dôsledku prísnych testov nemôže dostať na nemecký trh.  
      Za každého kontaminovaného diviaka dostanú lovci odškodné vo výške 100-200 eur. Táto suma nielenže pokryje spôsobenú ujmu, ale dokonca je niekedy lukratívnejšia ako komerčné ceny diviačieho mäsa.

Zdroj: TASR/APtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona