Boris Johnson je pripravený zvážiť aj voľnejšiu dohodu s EÚ po vzore Austrálie

NETKY.SK • 2 Február 2020, 13:41 • 2 min
Boris Johnson je pripravený zvážiť aj voľnejšiu dohodu s EÚ po vzore Austrálie

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson je pripravený zvážiť radšej voľnejšiu obchodnú dohodu s Európskou úniou (EÚ), podobnú tej, akú má EÚ s Austráliou, než aby sa za cenu užších obchodných vzťahov musela Británia prispôsobiť únijným pravidlám.

slovakia

left justify in out

Uviedol to cez víkend zdroj z britskej vlády.

 

Dohoda S EÚ

"Do úvahy pripadajú iba dva možné výsledky rokovaní - voľný obchod po vzore voľného obchodu EÚ s Kanadou, alebo voľnejšia dohoda, akú má EÚ s Austráliou. Sme pripravení diskutovať o obidvoch," povedal v sobotu (1. 2.) zdroj, ktorý citovala agentúra Reuters.

 

img

 

Británia opustila Európsku úniu v piatok (31. 1.) takmer po 50 rokoch. Teraz začalo plynúť 11-mesačné, takzvané prechodné obdobie, počas ktorého budú zástupcovia Británie a EÚ rokovať o budúcich obchodných vzťahoch. Johnson by mal s kľúčovým prejavom k obchodu vystúpiť v pondelok (3. 2.).

 

Britský premiér pôvodne tvrdil, že jeho hlavným cieľom je počas prechodného obdobia dosiahnutie obchodnej dohody po vzore EÚ - Kanada. Zároveň však v sobotu uviedol, že Británia od roku 2021 neplánuje pokračovať v dodržiavaní pravidiel EÚ. Jeho najnovšie vyjadrenia tak signalizujú, že má stále menší záujem o dohodu, ktorá by vyhovovala mnohým firmám.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies