Dĺžka trvania štúdia lekárov v niektorých oblastiach sa skráti

NETKY.SK • 20 Január 2020, 10:04 • 2 min
Dĺžka trvania štúdia lekárov v niektorých oblastiach sa skráti

Odborné štúdium lekárov v niektorých oblastiach sa skráti, dôvodom je rýchlejší nástup do praxe. Ministerstvo zdravotníctva sa tak snaží riešiť nedostatok lekárov - špecialistov.

slovakia

left justify in out

Skrátenie dĺžky štúdia

Jedným z dôležitých krokov je podľa rezortu aj skrátenie dĺžky štúdia o jeden rok. Ako uviedlo ministerstvo na sociálnej sieti, táto zmena nedegraduje úroveň vzdelania lekára a prináša konkrétne riešenia. Cieľom novely výnosu je skrátenie dĺžky špecializačného štúdia v povolaní lekár v špecializačných odboroch psychiatria a detská psychiatria z piatich na štyri roky odbornej prípravy. Taktiež sa ustanovujú minimálne štandardy pre špecializované a certifikačné študijné programy a študijné programy sústavného vzdelávania a ich štruktúra, a to s účinnosťou od 1. januára tohto roka.

 

 

Skrátenie dĺžky štúdia pomôže absolventom
Ako uviedla predsedníčka odbornej sekcie psychiatrie Slovenskej lekárskej komory Kornélia Fabišíková, skrátenie dĺžky práve v odboroch psychiatria a detská psychiatria pomôže dostať sa rýchlejšie do praxe tým absolventom, ktorí majú úprimný záujem o tento špecializačný odbor. Je to však podľa nej nesystémové riešenie, nakoľko na Slovensku je tento odbor dlhodobo podfinancovaný, a tým pádom pre mladých začínajúcich lekárov neatraktívny. "Platby zo strany zdravotných poisťovní v psychiatrických ambulanciách sa totiž pohybujú na úrovni jednej tretiny v porovnaní s inými špecializačnými odbormi," konštatovala.

 

img


Skrátenie dĺžky špecializačného štúdia v odboroch psychiatria a detská psychiatria však Fabišíková považuje za rozumnú vec. "Keďže pred vstupom SR do EÚ bola dĺžka špecializačného štúdia v týchto odboroch, ale aj v iných, tri roky a bola postačujúca," dodala. Táto zmena podľa nej v žiadnom prípade nemôže negatívne ovplyvniť úroveň vzdelania lekára. "Tu ide o kvalitu a nie o kvantitu. Lekári sa musia podľa platných zákonov vzdelávať počas celého aktívneho výkonu svojej praxe. Sú pravidelne kontrolovaní Slovenskou lekárskou komorou," uviedla.

 

Inovácie sa týkajú aj iných odborov
Inovácie boli zrealizované aj v špecializačných odboroch pediatria, infektológia a klinická imunológia a alergiológia. "A to z dôvodu efektívnejšieho získavania špecializovanej spôsobilosti lekárov v uvedených špecializačných odboroch," uzavrela hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky Zuzana Eliášová.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ok, lets take a blood sample 💉 with my partner in crime @labka_ 😈, 📷 @adomesiarik 😁

Príspevok, ktorý zdieľa Maria Petrovicova (@mariapetrovicova),twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristian Kubis
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies