V máji sa v niektorých školách budú žiaci učiť vonku

NETKY.SK • 9 Máj 2022, 10:11 • 2 min
V máji sa v niektorých školách budú žiaci učiť vonku

BRATISLAVA - Medzinárodný deň vyučovania vonku je globálne hnutie, ktoré inšpiruje a oslavuje hry a učenie sa vonku doma aj v škole. Tento rok pripadá na 19. mája, ale v Centre environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica ho rozšírili na celý mesiac máj.

slovakia

left justify in out

 

Živica už roky realizuje projekty združené v platforme Hurá von, ktoré na školách využívajú ako exteriérovú učebňu napríklad školskú záhradu, ovocný sad alebo les. Hlavnou výhodou výučby vonku je okrem komplexného pochopenia učiva pomocou priameho zážitku aj rozvoj ďalších zručností u detí, potrebných v tejto dynamickej dobe plnej spoločenských a environmentálnych výziev.

 

img

 

„Na základe dlhoročných skúseností s projektmi zameranými na učenie vonku vieme, že veľká časť vyučovania na našich základných školách, vrátane matematiky, chémie, jazykov, fyziky či dejepisu, sa dá bez väčších prekážok preniesť do vonkajšieho prostredia, pričom táto forma učenia rozvíja viaceré zručnosti detí potrebné pre vzdelanie v 21. storočí," povedala riaditeľka CEEV Živica Ivana Poláčková.

 

Podľa pedagogických odborníkov by sa školy aktuálne mali sústrediť na výučbu štyroch K – kritické myslenie, komunikácia, kooperácia a kreativita a uprednostniť tak všeobecné životné zručnosti pred technickými.

 

„Radi by sme učiteľov podporili v tom, aby si vyučovanie vonku v rámci svojich predmetov vyskúšali a objavili jeho výhody. Teraz je na to tá najvhodnejšia doba – vonku je príjemné počasie a učitelia aj deti ocenia novú, sviežu formu zážitkového vyučovania," doplnila Poláčková.

 

img

 

Počet slovenských škôl, kde sa pravidelne vyučuje aj vonku, rastie a o tento typ učenia je veľký záujem najmä v jarných mesiacoch. Živica bude počas celého mája na svojich sociálnych sieťach a na webe www.huravon.sk zverejňovať tipy na aktivity a učenie vonku pre pedagógov aj rodičov.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies